Jak bezpiecznie przewozić najmłodszych

0

Każdy rodzic jest świadomy tego, że dzieci do określonego czasu należy przewozić w foteliku samochodowym. Wynika to z polskich i europejskich przepisów prawa, ale przede wszystkim także z zasad bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Według przepisów to wzrost dziecka decyduje o tym czy powinno być przewożone w foteliku. Zgodnie z przepisami to dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze ze wględu na „masę” i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej, karetką.

W przepisach wyraźnie zapisano, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepis również określa, że nie wolno przewozić dzieci na przednim siedzeniu po za fotelikiem lub urządzeniem do tego przystosowanym jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu.

Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze