Już 23 lipca w naszym pięknym mieście zagości wyjątkowy Festiwal polskich rytmów, smaków i zapachów – Jabłonki Swawole Food & Music Apple Festival.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się o godzinie 17:00 Wielkim Zbiegowiskiem przy Pasażu Portowym, skąd w kierunku Plaży Miejskiej wyruszy parada bębniarzy z Bazarnik Drums w towarzystwie zwiewnych Jabłonek.

Na Plaży Miejskiej, już od godziny 14:00, w Strefie Apetycznej, na gości oczekiwać będą stoiska gastronomiczne z pysznościami na słodko i słono, stoiska sponsorów z tajemniczymi dobrami oraz warsztaty rękodzieła i plecenia wianków.

W Strefie Koncertowej o godzinie 18:00 rozpoczną się prawdziwe Swawole. Na scenie pojawią się: PATRICK THE PAN, MEEK OH WHY? i RETROSFERA.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny.

Festiwal Jabłonki Swawole odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza Giżycka.

Więcej szczegółów o Festiwalu i o świecie polskich Jabłonek można dowiedzieć się ze strony www.jablonki.com.

Czym są Jabłonki?

Jabłonki – tak w Polsce umownie nazywamy czas od początku maja, gdy zakwitają sady, aż do września, gdy drzewa uginają się pod ciężarem soczystych jabłek, doglądanych przez polskich, troskliwych sadowników. Podczas Jabłonek, przy muzyce i jedzeniu, celebrujemy to, co w Polsce najlepsze: naturę, piękno, polską kulturę i polskie smaki. Wszak faktem jest, że w każdym napoju jabłkowym na świecie jest przynajmniej kropla soku wyciśniętego z jabłka zerwanego w polskim sadzie….

Będący punktem kulminacyjnym Jabłonek Food & Music Apple Festival, znany również jako Festiwal Jabłonki Swawole, to cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne organizowane od 2021 roku.

W 2021 roku Festiwal odbył się w Warszawie nad brzegiem Wisły. Na jego głównej scenie gościła m.in. Bitamina i Afromental, a dodatkowo ich występ uświetniły: performance „Legenda o Trzech Jabłonkach”, widowisko pirotechniczne oraz moc innych atrakcji, hulanek i swawoli, także kulinarnych.

Warto też wspomnieć o promujących Festiwal teledyskach nagranych przez The Dumplings i Bitaminę. Były to nowe aranżacje znanych polskich utworów „Kocham Cię, Kochanie moje” Manaam oraz absolutny klasyk „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.

Z biegiem czasu Jabłonki i związany z nimi Festiwal nabrały charakteru bardziej kulturalnego, a nawet kulturowego. Dziś Jabłonki jest to festiwal polskiego stylu życia, polskiej gościnności, polskich smaków, zapachów, rytmów, celebracji polskiej natury i nieskrępowanych swawoli. W warstwie wizualnej i narracyjnej wydarzenia luźno nawiązuje do prastarych, słowiańskich legend, wierzeń i bajań, nadając im nowoczesną, lekką i atrakcyjną w odbiorze formę.

Tegoroczny Festiwal odbył się już Toruniu. Teraz czas na Giżycko, a następnie, 6 sierpnia, na Sandomierz. Najważniejszymi punktami imprez w plenerze są oczywiście koncerty znanych gwiazd, m.in. Vito Bambino, Meek, Oh Why?, Natalia Szroeder, Retrosfera i Luna.
Koncertom towarzyszyć będą atrakcje związane z polską kulturą jabłkową, będzie też można skosztować jabłkowych pyszności.

I tym razem, specjalnie z okazji tegorocznego Festiwalu powstał cover znanego polskiego utworu oraz magiczny teledysk promujący festiwal Jabłonki. Nową interpretację utworu Anny Jantar pt. „Moje jedyne marzenie” stworzyły dla Was takie gwiazdy jak Igo i Natalia Szroeder! To utwór, którego refren „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc” zna cała Polska.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze