„Ja – człowiek i środowisko”

0

W tegorocznym finale VIII Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla Gimnazjalistów pt. „Ja – człowiek i środowisko” udział wzięły dwie uczennice Publicznego Gimnazjum im. Szarych szeregów w Wilkasach: Ania Ciepła z kl. III a i Gabriela Filipczyk z kl. III b. Do finału zakwalifikowała się również Kamila Popławska z kl. III a, niestety z powodu choroby nie mogła wystartować w zmaganiach finałowych. Główny organizator konkursu Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich dokonała zmian w  regulaminie i w tym roku uczestnicy nie tworzyli drużyny szkolnej tylko startowali indywidualnie.

Dziewczęta w rywalizacji szkolnej uzyskały najwięcej punktów w rozwiązywanym teście, a następnie wykonały pracę indywidualną na określony przez organizatora temat „Jak żyć zdrowo? Jak żyć ekologicznie?”. Suma punktów z obu zadań umożliwiła zakwalifikowanie się do finału.

            W dniu 03 grudnia 2015 r. w II LO w Giżycku odbył się finał. Po rozwiązaniu testu Ania i Gabrysia znalazły się w dwunastce najlepszych uczniów odpowiadających przed jurorami i publicznością na 3 pytania problemowe, w tym rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów.

Pytania ustne obejmowały szeroką dziedzinę wiedzy od: odnawialnych źródeł energii, definicji recyklingu, GMO, BMI, przyczyny zamknięcia dla żeglugi szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich we wrześniu 2015 r., znaczenia składników odżywczych po choroby cywilizacyjne, Mazurski Park Krajobrazowy i charakterystykę przyrodniczą naszego regionu.

Po długotrwałych obradach komisji konkursowej nasze dziewczyny zajęły: 4 miejsce Ania Ciepła i 7 miejsce Gabriela Filipczyk. Należy dodać, że różnice między miejscami różniły się pojedynczymi punktami lub nawet częścią dziesiętną punktu. Wszyscy uczestnicy otrzymali (wybierali sami) ciekawe nagrody rzeczowe (plecaki, aparaty fotograficzne, tablety)

Tradycyjnie organizatorem Konkursu była Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, zaś dofinansowanie pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uczestniczkom finału należą się gratulacje za włożenie dużego wysiłku w przygotowanie do wszystkich etapów konkursu i podziękowania opiekunom: p. Beacie Bachowskiej i Zofii Nikitiuk.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze