Przez cztery lata Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych ,,Szansa” organizowali Wojewódzki Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych ,,Fabryka Dźwięków”.

W tamtym roku z uwagi na piątą edycję przedsięwzięcia – organizatorzy wyszli poza granice województwa Warmińsko – Mazurskiego i zorganizowali Ogólnopolski Przegląd Zespołów Muzycznych ,,Giżycka Fabryka Dźwięków”. W tym roku dzięki kontynuacji projektu, współpracy i pozyskaniu środków grantowych z Gminy Miejskiej Giżycko odbył się już II Ogólnopolski Przegląd Zespołów Muzycznych ,,Giżycka Fabryka Dźwięków”.

Autorką i inicjatorką Przeglądu jest Pani Edyta Augustyniak wieloletni muzykoterapeuta, a obecnie wicedyrektor SOSW w Giżycku, którą od początku wspierała i pomagała Pani Justyna Matelak dyrektor SOSW w Giżycku.

Organizacja i udział uczniów w tego rodzaju przedsięwzięciach ma na celu upowszechnianie metod rehabilitacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych.

Terapia przez sztukę, a w tym przypadku muzykoterapia aktywna – czyli gra na instrumentach muzycznych, usprawnia wieloprofilowo oraz zmysłowo uczniów, wspomagając ich rozwój fizyczny między innymi poprzez ćwiczenie koordynacji jak i intelektualny wpływając na ogólny rozwój funkcji poznawczych.

Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Spośród nadesłanych zgłoszeń do przeglądu zakwalifikowano 14 zespołów:

 1. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Długoborzu Oddział Przedszkolny – Zespół ,,Przedszkolaki” (wiek 4-7 lat)
 2. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Długoborzu Oddział Przedszkolny – Zespół ,,Kaczorki” (wiek 4 -7 lat)
 3. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjna – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku – Zespół Big – Bang (wiek. 16-20 lat)
 4. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku Przedszkole Specjalne – Zespół ,,Przedszkolne smyki” (wiek 3-7 lat)
 5. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku – Zespół ,,Pasja” (wiek 8-15 lat)
 6. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Gostyninie – Zespół ,,Gwiazdeczki” (wiek 12-16 lat)
 7. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kętrzynie – Zespół „Mazurskie Jaskółki” (wiek
 8. Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno- Wychowawczy w Kruzach – Zespół „Zespół Dźwięko – Sprawni” (wiek 13-22 lat)
 9. Szkoła Podstawowa Nr 4 Specjalna Dla Dzieci Z Autyzmem I Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Olsztynie – Zespół ,,Kolorowe Dziewczyny” (wiek 14-15 lat)
 10. Zespół „Wesołe dzwoneczki” Ośrodek Rehabilitacyjno –Edukacyjno – Wychowawczy w Mikołajkach
 11. Zespół „Moose” z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku
 12. Zespół „Muzykalni” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Gdyni
 13. Zespół „Zawsze szczęśliwi” ze Specjalnego Ośrodka – Wychowawczego w Szczytnie
 14. Zespół „Wesołe nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie

Na oficjalną uroczystość, dojechało 10 zespołów z Gdańska, Gdyni, Kętrzyna, Szczytna, Węgorzewa, Mikołajek, Kruz i z Giżycka.

Dzieci i młodzież bardzo profesjonalnie zaprezentowały swoje aranżacje instrumentalne, niektóre z akompaniamentem. Były to utwory dowolne w różnych gatunkach muzycznych m.in.: pop, rock, funky, ludowe, klasyka oraz współczesne radiowe przeboje.

Uczestnicy grali na różnych instrumentach, m.in. na chimesach, shejkerach, metalofonach, ksylofonach, cymbałach, dzwonkach naciskanych diatonicznych i chromatycznych, ukulele, kalimbie, bumbururkach. Motywujące jest to, iż zespoły przygotowują utwory muzyczne na instrumentach, które otrzymały w nagrodę z poprzednich edycji przeglądu.

Cieszy Nas fakt, że z roku na rok poziom umiejętności uczestników zaskakująco rośnie i to, że dołączają do Nas zespoły z kolejnych miast w tym z Trójmiasta. Przedsięwzięciu przyświeca piękna idea, w której to, nie ma zespołów wygranych i przegranych. Wszyscy jednakowo zostają docenieni i nagrodzeni. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny podziwiać tak wiele talentów muzycznych.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich zespołów muzycznych i ich opiekunów, którzy swoimi niesamowitymi występami dostarczyli Nam wielu doznań muzycznych. To dzięki Wam Giżyckie Centrum Kultur jak Fabryka wypełniła się pięknymi dźwiękami. Dziękujemy szanownej publiczności w tym gościom i rodzicom, którzy tak wspaniale dopingowali i gromkimi brawami nagradzali uczestników.

Patronat honorowy w tym roku objął Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze