Hortiterapia giżyckich seniorów

0

Las Miejski w Giżycku w poniedziałek 24 maja był miejscem kolejnego spotkania aktywizującego studentów Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Z inicjatywy dyrektor CPUIS Ewy Ostrowskiej zorganizowane zostało spotkanie z hortiterapeutką Zofią Wojciechowską.

Seniorzy (w zdecydowanej większości panie) w pięknych okolicznościach przyrody tworzyli bukiety, ozdabiali kapelusze i pletli wianki, wykorzystując kwiaty przeniesione z własnych ogródków, ale także korzystając z roślin rosnących na polanie w lesie. Okazało się, że nawet z pozoru niezbyt efektowne leśne kwiatki, mogą tworzyć piękne kompozycje i stanowić prawdziwą ozdobę.

Zajęcia w plenerze dają możliwość korzystania z walorów przyrodniczych, oddychania świeżym powietrzem, ale także spotkania się ze znajomymi studentami w bezpiecznych warunkach. A takich kontaktów po bardzo długiej izolacji bardzo wszystkim brakuje. Stąd też coraz więcej działań kadry Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej skierowanych do seniorów, na razie w plenerze, w niedużych grupach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Seniorzy dwa razy w tygodniu korzystają z „kąpieli leśnych”, rozpoczęły się marsze nordic walking, plenerowe „Czytanie w altanie”, wkrótce spływ kajakowy i wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Hortiterapia, czyli leczenie ogrodem, wykorzystanie roślin w terapii jest metodą wykorzystywaną w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz seniorami przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej już od kilku lat i daje bardzo pozytywne rezultaty. Fotorelację z ostatnich zajęć seniorów przygotował Arkadiusz Sprung (CPUIS).

Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze