Yutong E8 (fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim)

Trzy „elektryki” Yutong E8 jeszcze w tym roku posłużą pasażerom komunikacji publicznej w gminie Giżycko.

13 kwietnia umowę na ich dostawę wraz z zapewnieniem infrastruktury do ładowania podpisali wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz i Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest możliwy dzięki pozyskaniu przez samorząd dofinansowania ze środków unijnych.

Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się pozyskać dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych, ponieważ jest to przyszłość, krok milowy, jeżeli chodzi o eksploatację i o ochronę środowiska. Te autobusy elektryczne, na których dostawę właśnie podpisaliśmy umowę, będą miały dużo mniejsze zużycie, czyli energochłonność niż autobusy tradycyjne, spalinowe, co przełoży się na dodatkowe oszczędności. Poza tym dofinansowanie pozwoliło nam w dużej mierze zaoszczędzić środki na wymianę taboru, który jest już wiekowy w Gminnym Zakładzie Komunalnym. Przymierzaliśmy się do zakupu tradycyjnych autobusów, a dzięki dofinansowaniu będziemy mieli nowoczesne autobusy, dobrze wyposażone i tańsze w eksploatacji, a co bardzo ważne ekologiczne, które nie będą powodowały zanieczyszczenia środowiska – mówi wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Giżycko, położone wśród Wielkich Jezior Mazurskich, jest nazywane stolicą polskiego żeglarstwa. Ten malowniczy region przyciąga turystów przez cały rok, dlatego samorząd sukcesywnie rozwija komunikację publiczną. Przygotowując się do zakupu „elektryków”, w 2021 r. gmina Giżycko odbyła testy autobusu Yutong, który zyskał pozytywne opinie ze strony mieszkańców. Inwestycja w zielony transport jest realizowana dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez gminę i miasto Giżycko.

 Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport. To ważny krok i bardzo dobry kierunek – podkreśla burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E8 to w pełni elektryczny autobus, który sprawdził się, obsługując zarówno komunikację publiczną, jak i szkolną. Jako pierwszy samorząd w Polsce, na ten model postawiła Bobowa, z powodzeniem wykorzystuje go również Lidzbark Warmiński. Yutong E8 ma niemal 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i wydajny system klimatyzacji. Dzięki baterii o pojemności ponad 250 kWh może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Komunikację publiczną w gminie Giżycko obsłużą trzy takie pojazdy, które wraz z dwoma stacjami ładowania dostarczy firma Busnex Poland.

Warmia i Mazury słyną ze wspaniałych krajobrazów i malowniczych jezior, ale coraz mocniej również z inwestycji w elektromobilność. Gmina Giżycko to kolejny samorząd z tego regionu, który postawił na zielony transport, wybierając elektryczne autobusy Yutong. Cieszy nas, iż model E8 jest coraz częściej wykorzystywany do obsługi komunikacji publicznej – dodaje Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

fot. Piotr Tomasz Suchta

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze