Wójt Marek Jasudowicz podpisał umowę na wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne

W gminie Giżycko niebawem rozpocznie się wymiana oświetlenia ulicznego na lampy technologii LED. Na początek oświetlenie zostanie zmodernizowane w Pierkunowie, Antonowie, Bystrym, Sulimach i Wilkasach. 

Łącznie wymienionych zostanie 311 opraw oświetleniowych. Gmina Giżycko pozyskała na ten cel dofinansowanie z programu „Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego w ramach projektu pn. Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gminie Giżycko”.

W ramach projektu zaplanowano zakup 3 autobusów elektrycznych, stacji ładowania typu wolnego oraz ładowarki warsztatowej. Ponadto w ramach zadania planuje się wymianę opraw oświetlenia zewnętrznego na terenie Gminy Giżycko. Zaplanowano również szereg działań mających na celu promocję zrównoważonego transportu m.in. oklejenie trzech autobusów, zakup i montaż tabliczek przystankowych z rozkładem jazdy i schematami komunikacyjnymi, dystrybucja plakatów i ulotek oraz artykuł w gazecie lokalnej – mówi wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz. 

Modernizacja oświetlenie pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na dodatkowe oszczędności w gminnym budżecie.

Ponadto wymiana oświetlenia na energooszczędne wpłynie również na redukcje zanieczyszczeń powietrza. Inwestycja poprawi także komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców oraz kierowców w związku z zapewnieniem odpowiedniego oświetlenia dróg i chodników.

Lampy LED zapewniają lepszą jakość strumienia światła m.in. dzięki możliwości precyzyjnego kontrolowania rozsyłu światła, pozwalają na osiągnięcie optymalnych parametrów oświetleniowych – dodaje włodarz gminy.

Łączny koszt modernizacji oświetlenie wyniesie 399 734,41 zł, z czego 80,99% pochodzi z dofinansowania.

(PTS)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze