Gmina Giżycko na piątkę – tyle elektrobusów Yutong liczy już komunikacja publiczna

0

Mijający rok stoi pod znakiem prawdziwej rewolucji w komunikacji publicznej na terenie Gminy Giżycko i miasta Giżycko. Pierwszą częścią zmian był powrót bezpłatnych przejazdów, a kolejną – realizujący je tabor. Samorząd zainwestował w elektryczne autobusy marki Yutong, których flotę rozbudował właśnie do pięciu pojazdów.

– Ponowny wybór marki Yutong świadczy o tym, że te elektrobusy po prostu się sprawdzają. Na przestrzeni roku dostarczyliśmy do Gminy Giżycko pięć 9-metrowych elektrycznych autobusów, zapewniając także infrastrukturę do ich ładowania. To pakiet, który pozwala z powodzeniem obsługiwać lokalny transport publiczny, realizowany dzięki współpracy gminy i miasta Giżycko – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Pierwsze 3 elektryczne autobusy marki Yutong wyjechały na trasy z początkiem marca 2023 r. Drugi z kontraktów – na dostawę 2 kolejnych pojazdów – został właśnie zrealizowany. Obie umowy obejmują również infrastrukturę do ładowania elektrobusów. Wszystkie pięć egzemplarzy to model E9. Ma blisko 9 m długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi ponad 350 kilometrów, a wyposażenie obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację, monitoring i system GPS.

– Dbanie o stan czystości powietrza i polepszanie komfortu życia mieszkańców jest priorytetem i motorem do podejmowania działań przez nasz samorząd. Dlatego ponownie staraliśmy się pozyskać dofinasowanie na zakup zeroemisyjnych autobusów. Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko i otrzymaliśmy ponad 80% wsparcia finansowego do zakupu kolejnych dwóch pojazdów. Cieszę się że w postępowaniu przetargowym najlepszą ofertę złożyła firma, która już wcześniej dostarczyła nam autobusy elektryczne, gdyż dotychczasowa eksploatacja tych pojazdów potwierdza, że mamy do czynienie z dobrze wykonanymi autobusami, które zapewniają komfortowe użytkowanie przez naszych mieszkańców. – powiedział wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

Zakup zeroemisyjnych elektrobusów na potrzeby bezpłatnej komunikacji publicznej został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 4,0 mln zł. To kolejny z projektów w regionie, który dzięki środkom unijnym pozwala na połączenie elektromobilności z dostępnością transportu publicznego dla mieszkańców.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już 113 autobusów elektrycznych dla 20 samorządów z 8 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

(info. prasowa)