Gmina Giżycko kupuje kolejne elektrobusy

0

Mieszkańcy Giżycka i gminy Giżycko w 2023 r. zyskali bezpłatny transport publiczny, realizowany przez m.in. trzy elektryczne autobusy Yutong. Samorząd stawia na dalszy rozwój lokalnej komunikacji, rozbudowując jej flotę do pięciu elektrobusów. Umowę na ich dostawę podpisali Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko oraz Emil Dmochowski, dyrektor sprzedaży Busnex Poland.

Zakup kolejnych elektrobusów Yutong przez gminę Giżycko to najlepsza rekomendacja dla tej marki. Z perspektywy czasu widzimy, jak skutecznym połączeniem jest bezpłatna komunikacja oraz zeroemisyjny, cichy i wygodny tabor autobusowy. Wraz z zawarciem umowy, zakontraktowaliśmy już dostawę stu autobusów elektrycznych Yutong w Polsce – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Bezpłatna komunikacja została wprowadzona z początkiem marca 2023 r. i jest realizowana we współpracy Gminy Giżycko oraz miasta Giżycko. Do jej obsługi samorząd wykorzystuje m.in. trzy elektryczne autobusy Yutong E9, dostarczone przez firmę Busnex Poland – wraz z infrastrukturą do ładowania – w ramach rozstrzygniętego w 2022 r. przetargu. Tegoroczne postępowanie również zakończyło się wyborem oferty Busnex Poland na zakup kolejnych dwóch egzemplarzy modelu E9 oraz stacji ładowania. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku.

Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że komfort jazdy nowymi, dobrze wyposażonymi, elektrycznymi autobusami jest znacznie wyższy od dotychczas użytkowanych pojazdów. Ważny jest również aspekt ekologiczny, który zapewniony jest poprzez zeroemisyjność autobusów. Dlatego zdecydowałem się sięgnąć po kolejne dofinansowanie do zakupu dwóch „elektryków” – mówił Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko.

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E9 to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także automatyczna klimatyzacja, monitoring czy system GPS zapewniają komfort pasażerów i wygodę obsługi. Dalszy rozwój komunikacji publicznej przez gminę Giżycko jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości blisko 4,2 mln zł.

Wszelkie inwestycje w poprawę komunikacji nas cieszą, a takie, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko cieszą szczególnie – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Dobrze, że gospodarze lokalnych samorządów inwestują w takie rozwiązania. Do grona miast, które stawiają na ekomobilność, dołącza Giżycko. Ważne także, że nowoczesna flota jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami – dodał.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas niemal 4-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

(info. prasowa)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze