Giżyckie Archiwum Cyfrowe z nową siedzibą przy ul. Warszawskiej 17 [ZDJĘCIA]

10
fot. Piotr Tomasz Suchta

W piątek, 10 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Giżyckiego Archiwum Cyfrowego w odrestaurowanej, zabytkowej kamieniczce przy ul. Warszawskiej 17. 

Budynek na ul. Warszawskiej 17 to niegdyś kultowe miejsce na mapie Giżycka. Zabytek, od co najmniej 50 lat, pełnił rolę gastronomiczną, wystawienniczą i kulturalną.

W małej kamieniczce przy ul. Warszawskiej 17 z poł. XIX w., jednym z najstarszych budynków murowanych w Giżycku o konstrukcji szachulcowej, na przestrzeni lat, mieściła się piekarnia Otto Regelskiego, najstarszy w mieście dom mieszkalny, a nawet zakład krawiecki. Później budynek stał się siedzibą Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Giżyckiej i kolejno siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska” i „Archiwum Mazurskiego” znaną jako Jazz Club Galeria. Ostatnią funkcję pełnił aż do pożaru w styczniu 2011 r.

Budynek przez ponad 10 lat był nieużytkowany. W 2017 roku Miasto Giżycko odkupiło budynek od Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska”. Po pełnej modernizacji, przeprowadzonej pod okiem konserwatora zabytków, budynek stał się nową siedzibą Giżyckiego Archiwum Cyfrowego.

10 maja w trakcie oficjalnego otwarcia nowej siedziby GAC uczestniczyło wielu gości oraz mieszkańców Giżycka. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska wraz z byłym włodarzem miasta Wojciechem Iwaszkiewiczem. 

Następnie giżycki historyk Jan Sekta opowiedział o wielu ciekawostkach dotyczących historii kamieniczki przy ul. Warszawskiej 17, a uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę pt. „Z dziejów pewnej kamieniczki … „. 

Giżyckie Archiwum Cyfrowe działa w ramach Miejskiej Bilbioteki Publicznej w Giżycku.

(Info, fot. Piotr Tomasz Suchta) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
nowe info

Podobno Komtur będzie pracował wspólnie z JS.

wielbicielka

A ja kocham pana Janka!

Szuler

Timur gdzie mozna przytulic szelesty zawsze jest obecny,

konkurs

W konkursach wygrywają stronnicy Komtura.