Giżycczanie na Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych w short tracku

1

W ostatni weekend stycznia w Opolu odbyła się piąta edycja rywalizacji w SHORT TRACKu sezonu 2021/2022. Ogólnopolskie Zawody Rankingowe zyskały rangę międzynarodową poprzez udział zawodników z Litwy, Belgii, Czech, a nawet Bośni i Hercegowiny. Giżycko reprezentowało 14 zawodników. Nasi zawodnicy prawie na wszystkich dystansach poprawili swoje „życiówki” za co należą się ogromne brawa. Trenerami giżyckich łyżwiarzy są Tomasz Sztafa i Sławomir Treszczyński.

W piątek i sobotę w najmłodszej kategorii ( JUNIOR F) rywalizowali Julka Uszyłło i Staś Piątek. Po naprawdę fascynującej rywalizacji Julka Uszyłło zajęła w klasyfikacji zawodów 5. miejsce, Staś Piątek zajął 3. miejsce zdobywając dwa medale srebrny na dystansie 111 m i brązowy na dystansie 222 m.

W kategorii JUNIOR E dziewczynek startowały 4 zawodniczki: Julka Wawer, Zosia Piątek, Ania Słowikowska, Jagoda Borkowska. Po zaciętych bojach dziewczynki zajęły w wieloboju odpowiednio: Julka Wawer – 2. miejsce, Zosia Piątek – 5. miejsce, Ania  Słowikowska – 8. miejsce i Jagoda Borkowska – 12. miejsce.

Do walki o medale w kategorii JUNIOR D wystartowali: Milena Sakowicz i Łukasz Piątek. Milena po wspaniałej walce zajęła ostatecznie 9. miejsce w wieloboju. Łukasz podobnie jak młodszy brat zdobył dwa medale na dystansach 1000m – srebrny i na 500m – brązowy. Na dystansie 777 m zajął 1. miejsce w finale B, co pozwoliło mu ostatecznie zająć 3. miejsce w generalnym rankingu zawodów.

Tradycyjnie po biegach indywidualnych odbyła się rywalizacja sztafet. Giżycko wystawiło sztafetę  mieszaną w składzie Julka Wawer, Milena Sakowicz, Łukasz Piątek i nowy kolega jeżdżący w barwach Belgii – Jesse – Jan Rayen. Sztafeta zajęła 1. miejsce w swoim biegu  i 1. miejsce w ogólnej rywalizacji sztafet, startujących tego dnia.

Miłym akcentem na koniec tej części zawodów, było nagranie przez telewizję spotu z pozdrowieniami dla naszych olimpijczyków szykujących się w Pekinie do Igrzysk Olimpijskich. W spocie wystąpili wszyscy zawodnicy młodszych kategorii wiekowych.

Po zakończeniu rywalizacji młodszych, wyścigi rozpoczęli starsi zawodnicy: Michalina Wawer, Kaja Kisielewska, Weronika Biller, Filip Sztafa, Aleksander Sakowicz i nowa zawodniczka w klubie Amelia Dowgiałło – startująca w kat. Junior C. Michalina zdobyła 3. medale, każdy innego koloru i 1. miejsce w wieloboju. Kaja, pomimo kontuzji, dzielnie walczyła i zakończyła te zawody na 10. miejscu. Amelia po przełamaniu początkowego stresu, spowodowanego pierwszymi w życiu startami na lodzie zajęła ogółem 23. miejsce. Weronika była 1. w finale C na 500 m i 3. w finale C na 1000 m, co ogółem pozwoliło ulokować się jej w wieloboju na miejscu 12. Filip walczył ze zmiennym szczęściem i zawody zakończył na 10. miejscu w wieloboju. Olek Sakowicz startujący w najstarszej kategorii wiekowej zajął 16. miejsce w wieloboju i jednocześnie był 8. spośród startujących Polaków.

Wystartowały również sztafety MIX starszych kategorii z udziałem naszych zawodników: Weroniki i Aleksandra. Sztafeta ta, w skład której wchodzili jeszcze przedstawiciele KS Orzeł Elbląg: Ada Jażdżyńska I Jędrzej Borowiecki zajęła 2. miejsce w biegu.

Do Giżycka nasi zawodnicy przywieźli ogółem 10 medali – 1 złoty, 5 srebrnych i 4 brązowe. Dodatkowo Michalina Wawer, Julia Wawer, Staś Piątek i Łukasz Piątek za zajęcie miejsc w pierwszych  trójkach w swych kategoriach wiekowych otrzymali dodatkowe medale i puchary.

Wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku.

Po powrocie z Opola, zawodnicy wracają już do treningów przygotowując się do: Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w której to imprezie wystartują starsi zawodnicy  już 18-20.02.2022 r. w Świdnicy. A następnie finały OZR i Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzieżowców  11-13.03.2022 r. w Białymstoku.

(Informacja, foto: UKS Short Track MOSiR Giżycko)