Być może masz swoje ulubione marki, do których jesteś mocny przywiązany i się z nimi identyfikujesz, bo cenisz je za jakość produktów bądź usług czy wizerunek. To rozsądne postępowanie w większości przypadków, np. jeśli chodzi o telefony komórkowe, samochody czy sprzęt RTV i AGD. Z ubezpieczeniem OC jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ tu marka nie odgrywa żadnego znaczenia, a przywiązanie do jednego towarzystwa może się okazać wielce nieopłacalne.

Specyfika ubezpieczenia OC

OC różni się nie tylko od pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych, ale także od innych produktów i usług. W jaki sposób? Chodzi o to, że OC jest zawsze identyczne pod względem gwarantowanej ochrony ubezpieczeniowej, ale mimo to jego cena może się różnić. Co więcej, składka na polisę od odpowiedzialności cywilnej różni się pomiędzy dwoma kierowcami, bo każdy z nich jest inny, ale również cena OC dla tego samego kierowcy waha się nawet o kilkaset procent w zależności od oferty towarzystwa.

Krótko mówiąc: bez względu na to, ile wyniesie Twoja składka i w jakim towarzystwie zamówisz polisę, i tak zawsze otrzymasz to samo ubezpieczenie, na identycznych warunkach i z jednakowym zakresem ochrony, która obejmuje Twoją odpowiedzialność cywilną. Dzięki OC ewentualne odszkodowanie za spowodowany przez Ciebie wypadek jest finansowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie bezpośrednio przez Ciebie. Na odszkodowanie składa się także koszt wynajęcia auta zastępczego dla poszkodowanych (przeczytaj więcej o tym, jak działa auto zastępcze z OC sprawcy na kalkulator-oc-ac.auto.pl).

Liczy się cena

Jeśli zawsze otrzymujesz tę samą polisę, po co przepłacać? To nie ma sensu, mija się z celem i wiąże się ze stratą finansową, na czym oczywiście nikomu nie zależy. Dlatego nie warto się przywiązywać do jednego towarzystwa i na ślepo rok po roku wykupywać oferowane przez nie OC, bo po prostu inne firmy mogą mieć dla Ciebie lepsze propozycje. Jeżeli jednak nie zbadasz rynku i nie sprawdzisz, ile zapłacisz za polisę w różnych towarzystwach, nie dowiesz się, gdzie jest najtaniej.

Podsumowując: to, gdzie warto wykupić ubezpieczenie OC, zależy wyłącznie od indywidualnej kalkulacji składki. Mając to na uwadze, kiedy kończy się ważność Twojej polisy, zrób wyliczenie składki (u agenta ubezpieczeniowego lub samemu przez Internet) w różnych towarzystwach i wybierz najtańszą ofertę. Nie przywiązuj się do marki, nie zwracaj uwagi na reklamy ani wizerunek danej firmy – liczy się tylko cena. Pamiętaj jednak, że ta zasada dotyczy wyłącznie OC – poszukując np. assistance, zwracaj uwagę przede wszystkim na zakres ochrony i warunki polisy. Jeśli planujesz wykupić assitance zagranicę – kalkulator-oc-ac.auto.pl pomoże Ci w znalezieniu najlepszej polisy.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Katarzyna

@kuba Każdy kierowca najtańsze ubezpieczenie może znaleźć w innym towarzystwie, więc zawsze warto sprawdzić różne oferty w kalkulatorze OC takim jak Ubea.pl Proste porównanie ofert może pozwolić zaoszczędzić nawet 1000 zł na ubezpieczeniu.

kuba

zastanawiam się na wykupieniem polisy w YU…co radzicie?

Jano

Każdy musi znaleźć to co dla niego najlepiej wychodzi, ktoś ma już duże doświadczenie i ma niskie składki, a ktoś inny sobie będzie jeździł bezpiecznie i w YU! dostanie niższą składkę. Trzeba umieć się dopasować.