Folklor Festiwal 2023 w Wilkasach [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Tomasz Suchta

W niedzielę, 13 sierpnia w amfiteatrze nad jeziorem Niegocin w Wilkasach odbył się Folklor Festiwal 2023. Na widowni zasiedli mieszkańcy i liczne grono turystów z całej Polski, a przygotowany program był ucztą dla ich oczu i uszu

Tradycyjnie Folklor Festiwal rozpoczęli gospodarze, czyli nasze gminne Jarzębiny oraz dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Niegocin”, który nagradzany jest wielkimi owacjami.

Po raz pierwszy w Wilkasach na scenie stanęli reprezentanci mniejszości niemieckiej z Giżycka „Stimme der Heimat”. Miłym akcentem był udział w przeglądzie grup z Domu Litewskiego w Sejnach, czyli formacji folklorystycznej Galadusys, męskiego zespołu wokalnego oraz kapeli ludowej Šalcinis. Goście z Sejn w przepięknych strojach z kolorowymi krajkami, po każdym utworze również honorowani byli przez publiczność długimi brawami.

Zespół Tańca Regionalnego SAGA był kolejnym przedstawicielem mniejszości niemieckiej, z pobliskich Bartoszyc. Widzowie byli niezwykle zaskoczeni wysokim poziomem występu młodzieży, słysząc, że część z nich ćwiczy dopiero od półtora roku. 

Później nadszedł czas na Sterławiaków z Rynu, którzy przedstawili w malowniczej scenerii jeziora dwie etiudy: „U nas wedle młyna” i „Kondziołka”. Finałem imprezy była rewelacyjna prezentacja członków Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, którzy prezentowali tańce lubelskie, kaszubskie i biłgorajskie oraz górali żywieckich. Ich występ publiczność nagradzała prawdziwymi westchnieniami zachwytu, obecni utrwalali go na swych telefonach.

Wydarzenie uhonorował swą obecnością wicestarosta powiatu giżyckiego Mateusz Sieroński, a wszystkie zespoły otrzymały atrakcyjne dyplomy i smakowite sękacze. Pokaz ich wypieku zakończył się wspólną degustacją, publiczność mogła też skorzystać z warsztatów makramy, wianków i wykonywania wyrobów z wikliny.

(Tekst: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze