Finał akcji: „Wakacje w mundurze”. Ostatni ochotnicy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej

0

W sobotę, 28 sierpnia w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, blisko 50 ochotników terytorialnej służby wojskowej złożyło przysięgę na sztandar 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze pochodzą z całego województwa warmińsko – mazurskiego – Giżycka, Olsztyna, Ełku, Kętrzyna, Gołdapi, Braniewa oraz m.in Morąga.

Przysięgającym żołnierzom towarzyszyły ich rodziny, przyjaciele i bliscy. Ponadto w uroczystości wzięli udział władze miasta oraz powiatu.

„Przysięga wojskowa to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, który pamięta się do końca życia. Wstępując w szeregi Wojska Polskiego postanowiliście zmienić swoje życie, rozpoczynacie nowy rozdział w swoim życiu, ale również nowy rozdział w historii Wojska Polskiego” – mówił płk Mirosław BRYŚ.

Słowa do żołnierzy skierował również dowódca 41. Batalionu Lekkiej Piechoty, ppłk Tomasz PIETRUCZUK :

„Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich naród. Jest to uroczysty akt poparty słowami, ale to przede wszystkim wyraz patriotyczny, w którym żołnierz ślubuje strzec honoru i dochować wierności Ojczyźnie”.

Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej.

– „Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę i stanowią coraz ważniejszy element decydujący o skuteczności obrony naszego państwa. Wzmacniacie polskie wojsko, które musi być silne i gotowe do sprostania stojącym przed nim wyzwaniom” – napisał minister Mariusz BŁASZCZAK.

Ochotnicy, by stanąć na placu i wypowiedzieć słowa roty przysięgi, najpierw musieli ukończyć szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. W czasie niełatwego szkolenia poznawali tajniki służby wojskowej. Nabyte umiejętności zostały sprawdzone egzaminem praktycznym, który zdawali na terenie gminy Giżycko.

Zaprzysiężeni zostali żołnierzami Wojska Polskiego i swoją służbę Ojczyźnie pełnić będą w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 

Po przysiędze wojskowej można było skorzystać z pikniku wojskowego. Podczas imprezy nie zabrakło tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku. Poza tym odbył się pokaz sprzętu.

Z letniego programu Wojsk Obrony Terytorialnej skorzystało na Warmii i Mazurach niemal 220 osób.

4. Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy 2900 żołnierzy i jest trzecią, co do wielkości w Polsce.

Anna Tunkiewicz, Specjalista ds. Komunikacji w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze