Fałszywy policjant w rękach policji. Oszukał seniorów m.in. z Giżycka

0

W rękach jeleniogórskiej policji jest już 36-letni mieszkaniec Legnicy, który podawał się za policjanta i wyłudzał od osób starszych oszczędności ich życia. Oszukał w ten sposób co najmniej 9 osób m.in. z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Wałbrzycha, Wrocławia i Giżycka.

Do zatrzymania mężczyzny doszło 24 stycznia br. około godziny 14.00 w Jeleniej Górze. Tego dnia mężczyzna próbował również wyłudzić pieniądze od 83-letniego mieszkańca Jeleniej Góry oraz od 73-letniej jeleniogórzanki. Na szczęście pokrzywdzeni zorientowali się, że może to być próba oszustwa i powiadomili policję. Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły na jego zatrzymanie na jednej z ulic w mieście. Mężczyzna posiadał przy sobie etui z symbolami policyjnymi, które imitowało legitymację policyjną.

Jak ustalono, podejrzany w styczniu br. dopuścił się w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie oraz w innych miastach w Polsce serii oszustw na szkodę seniorów. 36-latek działał w ten sposób, że dzwonił do pokrzywdzonych na numer stacjonarny i podawał się za funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W trakcie rozmowy informował ich o tym, iż prowadzone jest śledztwo w stosunku do pracowników banku, w którym mają oni zgromadzone środki pieniężne. Celem postępowania jest rozpracowanie grupy przestępczej zajmującej się oszustwami i polecił im wypłacenie i wydanie całej gotówki. Seniorzy, którzy uwierzyli fałszywemu policjantowi, zgodnie z jego wskazaniami wybierali gotówkę ze swojego konta, a następie mu ją przekazywali.

Wstępnie mężczyzna oszukał co najmniej 9 pokrzywdzonych na kilkadziesiąt tysięcy złotych z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Wrocławia, Wałbrzycha, Giżycka i innych miast. 36-latek próbował również wyłudzić pieniądze od innych seniorów, ale zamierzonego celu nie osiągnął, z uwagi na to, że jego rozmówcy zorientowali się, że może to być próba oszustwa i się rozłączali.

Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Zatrzymanemu za popełnione przestępstwa grozić może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 26 stycznia br. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Źródło: KMP Jelenia Góra

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze