Elewi złożyli przysięgę wojskową w Giżycku

4

24 kwietnia, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ok. 30 nowych żołnierzy 41. Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzący w skład 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Mieczysława Fróga ps. „SZCZERBIEC”.

Przysięga wojskowa odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem kompanii honorowej, jednak ze względu na ograniczenia sanitarne bez zaproszonych gości. Elewi przysięgę złożyli na sztandar wojskowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Nowowiejskiej w Giżycku.

Podczas uroczystości Dowódca 4. W-MBOT płk Mirosław Bryś mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy, ale przede wszystkim zobowiązaniem.

-„Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – formacji, która w sposób niezwykle istotny uzupełnia działania pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych”.

-„Gratulacje i podziękowania należą się również Wam i Waszym Rodzinom, którzy wychowali Was w duchu patriotyzmu. Bez wychowania na patriotów – tej decyzji, by nie było. ( …) – zaznaczył płk Mirosław Bryś.

W liście do żołnierzy zwrócił się również Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, w którym zaznaczył:

„Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej składacie zobowiązanie wobec mieszkańców najbliższej okolicy. (…) Jesteście na posterunku walki z epidemią. Obok służb medycznych jesteście widoczni wszędzie tam, gdzie potrzeba wsparcia i pomocy w walce z koronawirusem ( … )”. 

Podczas uroczystości w imieniu żołnierzy głos zabrał przedstawiciel żołnierzy składających przysięgę szer. Elżbieta Janiszewska, która podsumowała szkolenie podstawowe:

-„Był to bardzo wymagający i intensywny czas szkoleniowy. Każdy z nas musiał wyjść ze strefy komfortu. Od dzisiaj jesteśmy pełnoprawnymi żołnierzami. Obiecujemy gotowość do podejmowania najtrudniejszych zadań związanych z realizacją przedsięwzięć   w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także obronności kraju”.

W imieniu Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Artura Tomaszewskiego wręczono wyróżnienie dla ppłk Tomasza Pietruczuka – Dowódcy 41. Batalionu Lekkiej Piechoty:

– „To dla mnie ogromny zaszczyt. Wyróżnienie jest przede wszystkim Waszą zasługą. Gdyby nie codzienny Wasz trud w służbę Ojczyźnie nie byłoby go. Chciałbym dziś przekazać Wam słowa uznania. Dziękuję”. – dodał ppłk Tomasz Pietruczuk.

Dużą niespodzianką, a zarazem pozytywnym odbiorem okazał się pokaz wyszkolenia żołnierzy walki wręcz.

Anna Tunkiewicz – Specjalista ds. Komunikacji w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ktoś

Darmozjady!

tutejszy

I jeszcze dla porządku- kto to jest Mieczysław Fróg? chyba raczej Gracjan Fróg powinno być. No ale jaka formacja taka informacja.

tutejszy

„Elew” to uczeń szkoły wojskowej a nie „żołnierzyk” po kilkunastodniowym przeszkoleniu. No ale powód do dumy jest-nikomu nic się nie stało w trakcie pokazu.

Ela

Brawo