Elektroniczne protokoły z kontroli kominiarskiej. Zastąpią papierowe dokumenty

0

Ważna zmiana w prawie dotycząca obowiązków właścicieli domów. Od września 2023 po przeglądzie kominiarskim kominiarz nie zostawi już papierowego protokołu, bo w wersji elektronicznej powinien go umieścić w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

18 września 2023 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił wszystkie funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jedną z funkcjonalności jest dostęp do protokołów z przeglądów przewodów kominowych. W ramach CEEB wdrożone zostały moduły, które pozwalają obywatelowi zamówić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej m. in. przegląd przewodów kominowych.

Z dniem 18 września Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków stałą się podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w naszym kraju. Od tego dnia kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych, bo zgodnie z prawem ważne będą tylko te, które w wersji cyfrowej zamieszczone zostaną w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Protokół elektroniczny

Kluczową czynnością w procesie przeglądu przewodów kominowych jest wystawienie protokołu elektronicznego, tzw. e-protokołu. Od momentu wdrożenia pełnej wersji systemu protokół elektroniczny (e-protokół) będzie jedyną ważną formą , która potwierdza wykonanie przeglądu przewodów kominowych.

Forma elektroniczna pozwoli szybko i łatwo sięgnąć do protokołu, gdy zajdzie taka potrzeba.

W każdej chwili będzie można pobrać go ze swojego konta w systemie.

Ważne!

Podczas przeglądu należy zapytać kominiarza wykonującego usługę o protokół elektroniczny!

Protokół elektroniczny będzie można zobaczyć od razu po wykonanym przeglądzie na swoim koncie w systemie.

Zgodnie z prawem stan i drożność kominów może skontrolować także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, teraz, by skorzystać z tych uprawnień, wystarczy mu przegląd CEEB. W przypadku, gdy okaże się, że właściciel lub zarządca budynku nie dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych – a o tym będzie świadczył n.in. brak e-protokołu z terminowej kontroli przewodów kominowych dokonywanych przez kominiarzy – może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Nowe e-usługi

Od 18 września br. poprzez CEEB obywatele będą mogli zamówić inwentaryzację budynku za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej oraz zgłosić tzw. „kopciucha”.

E-usługi dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej oraz przedsiębiorcom – kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Przedsiębiorcom pozwolą zapisać się do wykazu osób uprawnionych, by móc wprowadzać dane do systemu i tworzyć w nim dokumenty.

Urzędnikom i pracownikom administracji pozwolą efektywnie wykorzystać możliwości systemu, umożliwiając zarówno wprowadzanie danych, generowanie raportów.

Deklaracje CEEB

Na CEEB składają się także deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i źródłach spalania paliw. Wypełniane są one przez właścicieli budynków, a także zarządców nieruchomości.

Właściciel lub zarządca budynku jest zobligowany do rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni od jego pierwszego uruchomienia.

CEEB

CEEB powstaje w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Długofalowym efektem projektu ma być poprawa jakości powietrza w Polsce. CEEB to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. To działająca już internetowa baza danych, dzięki której polskie gminy na bieżąco otrzymują rzetelne informacje na temat tego, czym są ogrzewane domy na ich terenie. Gmina już w tej chwili może wspierać raportami z CEEB efektywne działania zmierzające do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Ewidencja ułatwi i usprawni także działania interwencyjne oraz będzie stanowić podstawę do planowania lokalnej jak i ogólnokrajowej przyszłej polityki niskoemisyjnej.

(źródło: GUNB)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze