Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy? W czym parzyć kawę?

0

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy? Jeśli tak, przyda Ci się ekspres do parzenia ulubionej latte lub pobudzającego espresso. Tani ekspres do domowego użytku sprawi, że poranna kawa będzie smakować jak nigdy dotąd. Jakie urządzenia są warte uwagi? Czy warto zdecydować się na ekspres przelewowy? A może lepszym wyborem jest model ciśnieniowy?

Ekspres przelewowy – wady i zalety

Użytkownicy, których interesuje przede wszystkim tani ekspres do kawy, powinni przyjrzeć się modelom przelewowym. Są to sprzęty bardzo proste w obsłudze. Płyta grzewcza podgrzewa wodę, która przelewa się przez zmieloną kawę prosto do dzbanka. Kawa w dzbanku jest oczyszczona z fusów, które zatrzymuje papierowy lub wielorazowy filtr. Napar ma bogaty aromat i głęboki smak oraz zawiera dużo kofeiny.

Ekspresy przelewowe coraz częściej są wyposażone w młynek, dlatego mogą być wykorzystywane do parzenia kawy z ziaren. Minusem jest brak możliwości parzenia różnych rodzajów kawy, spieniania mleka i dodawania do niej różnych syropów bezpośrednio w ekspresie. Niewątpliwą zaletą modeli przelewowych jest jednak niska cena – na ich zakup może sobie pozwolić niemalże każdy. Dodatkowo dobry ekspres tego typu umożliwia przyrządzenie kawy dla kilku osób jednocześnie i podgrzewanie naparu pozostawionego w dzbanku.

Ekspres ciśnieniowy – wady i zalety

Ekspresy ciśnieniowe są urządzeniami o wysokim stopniu zaawansowania. Wrzątek jest przelewany do zbiornika pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu smak kawy jest głębszy. Jeśli wykorzysta się ekspres tego typu do mielenia kawy ziarnistej, przyrządzi się znakomite espresso. Automatyzacja procesu parzenia kawy sprawia, że napój jest gotowy błyskawicznie. Dodatkowo liczne ekspresy automatyczne ciśnieniowe posiadają funkcję samoczyszczenia, które ułatwia ich użytkowanie zabieganym osobom. 

Najlepsze ekspresy do kawy 2021 przyrządzają małą czarną z kawy mielonej lub z ziaren, które poddaje się mieleniu w wbudowanym młynku. Ostrza młynka i inne elementy ekspresu cechują się wysoką trwałością. Ponadto urządzenie jest przystosowane do serwowania kawy z mlekiem, różnymi syropami oraz delikatnego cappuccino. Do robienia kawy można użyć dowolnych dodatków, a dzięki funkcji zapamiętywania ustawień parzyć ulubiony typ napoju jeszcze szybciej. 

Ekspresy ciśnieniowe są jednak dość drogie. Ich zakup to wydatek nawet kilku tysięcy złotych, jeśli jest się prawdziwym koneserem aromatycznej kawy. Tańsze modele ciśnieniowe zwykle szybko się psują, dlatego nie powinno się na nich oszczędzać. 

artykuł partnerski