Dwa pociski z okresu II Wojny Światowej wydobyte z dna jeziora Niegocin [WIDEO]

1

Wczoraj odbyła się akcja wydobycia dwóch niewybuchów z jeziora Niegocin. Do akcji zaangażowano Grupę Nurków Minerów z Marynarki Wojennej w Gdyni. Akcja trwała ponad cztery godziny.

Na pociski artyleryjskie z czasów II Wojny Światowej w Jeziorze Niegocin natknęli się ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Giżycka. O fakcie powiadomili giżycką policję. Z uwagi na położenie niewybuchów, została zwodowana łódź policyjna do zabezpieczenia miejsca do czasu przyjazdu Grupy Nurków Minerów z Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pociski leżały w odległości 50 i 200 metrów od brzegu, na głębokości 1 – 4 metrów. Pierwszy z pocisków podejmowany był z jeziora na wysokości Wzgórza św. Brunona, niewybuch ten leżał na głębokości około 1 metra w odległości około 50 metrów od brzegu. Z uwagi na silny wiatr i złą widoczność akcja wyciągnięcia niewybuchu trwała ponad godzinę czasu. Drugi z pocisków leżał na głębokości 4 metrów i w odległości około 200 metrów od brzegu. Cała akcja trwała cztery godziny.

Wydobyte pociski zostały przekazane patrolowi saperskiemu z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Niewybuchy zostaną zdetonowane na poligonie.

 

Źródło: KPP Giżycko (ich/rj)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vortex

Wielkie mi halo – niech się saperzy przejdą po ruinach poniemieckich bunkrów przy twierdzy boyen – jeszcze sporo można tego znaleźć.