Skaner porwał tłumy. Rekordowa frekwencja na dożynkach w Bystrym [ZDJĘCIA]

4
fot. Piotr Tomasz Suchta

Tegoroczne Święto Plonów na terenie przy filii Biblioteki Gminnej w Bystrym ściągnęło w niedzielę (3 września) mnóstwo widzów. Biorąc pod uwagę słoneczną aurę, atrakcyjną ofertę programową, porywającą muzykę i wspaniałą zabawę publiczności można uznać je za jedno z najlepszych w historii Gminy Giżycko.

Takie nieprzebrane tłumy pod sceną w trakcie koncertu grupy Skaner świadczyły o tym, że impreza przypadła wszystkim do gustu. Tym razem gospodarzami dożynek były Powiat i Gmina Giżycko. Każdy, kto z rodziną chciał mile spędzić czas, nie zawiódł się. Przed widownią stanęło siedem przepięknych wieńców, a nieopodal z wielkim powodzeniem funkcjonowało sześć znakomicie zaopatrzonych i pięknie przystrojonych stoisk tradycyjnych produktów lokalnych.

W rolę dożynkowych starostów wcielili się Barbara Niedziejko z Sołdan trudniąca się hodowlą owiec i uprawiający zboże Zdzisław Buczko z Kożuch Wielkich. Przekazali staroście giżyckiemu Mirosławowi Drzażdżewskiemu i wójtowi Markowi Jasudowiczowi dożynkowy chleb wypieczony z tegorocznych ziaren, a parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych samorządów złożyli hołd i skierowali słowa podziękowania w stronę wszystkich rolników.

Zaproszeni goście, radni powiatu i gminy oraz sołtysi dostali pamiątkowe woreczki ze zbożem, a na ręce pięciu wyróżnionych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa rolników przekazano medale. Otrzymali je Ewa Michałyk, Ryszard i Stanisław Matyjaskowie, Marek Stawinoga oraz Tomasz Langowski.  

Zostały rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i stoisko promocyjne tradycyjnych produktów lokalnych, Znakomicie bawiło się sześć drużyn gminnych, rywalizując w dmuchanej koszykówce, piłkarskim darcie i dmuchawcu hula-hop w ramach atrakcyjnego Turnieju Sołectw.    

Burzę braw zebrali szczudlarze, którzy przeszli z kościoła na plac w korowodzie dożynkowym, a później przeprowadzili z dziećmi zajęcia kuglarskie, zespół ludowy Jarzębiny i Mazurska Kapela Ludowa, a także podopieczni GOKiR Wilkasy i grupa Kaprys.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kowalstwa artystycznego oraz warsztaty ceramiki i rzeźbiarstwa, najmłodsi najchętniej spędzali czas na dmuchanym placu zabaw, ściance wspinaczkowej, trampolinach i w trakcie zabaw z animatorką. Publiczność oklaskiwała też wykonawców spektaklu „Szeleszcząca trawa” autorstwa Teatru Delicates. Furorę zrobił sprzęt wystawiony przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną i wspaniały pokaz ognia autorstwa grupy Fire Team z OSP Stare Juchy. Wielkie kolejki ustawiały się do stanowiska degustacji grochówki oraz upieczonego na żywo, smakowitego sękacza.

Muzycznie dożynki ubarwiły formacje Magness i gwiazda wieczoru Skaner ze śpiewającym swoje wielkie hity, m.in. „Lato w Kołobrzegu” i „Nadzieja” sympatycznym liderem Robertem Sasinowskim.

Imprezę przygotowali Powiat i Gmina Giżycko oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach, a za nieocenioną pomoc w realizacji przedsięwzięcia słowa podziękowania kierujemy do niezawodnej ekipy Gminnego Zakładu Komunalnego w Bystrym i druhów OSP Spytkowo.

WYNIKI KONKURSÓW:

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
Miejsce 1 – Bystry (1.000,00 zł)
Miejsce 2 – Bogacko (800,00 zł)
Miejsce 3 – Kożuchy Wielkie (600,00 zł)
Wyróżnienia od Oddziału Terenowego Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej – Świdry i Kamionki (po 500 zł)
Za udział – Pieczonki, Sołdany (500,00 zł)
Nagroda specjalna za witacza (koński zaprzęg) – sołectwo Grajwo (500 zł)

Konkurs na stoisko promocyjne
Miejsce 1 – Wronka (400,00 zł)
Miejsce 2 – Sterławki Małe (300,00 zł)
Miejsce 3 – Spytkowo (200,00 zł)
Za udział – Bystry, Grajwo i Kożuchy Wielkie (100,00 zł)

Turniej sołectw
Miejsce 1 – Bogacko (500,00 zł)
Miejsce 2 – Grajwo (300,00 zł)
Miejsce 3 – Spytkowo (200,00 zł)

(Tekst: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy, fot. Piotr Tomasz Suchta)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
***** ***

To raczej powód do wstydu, że mamy takie płytkie społeczeństwo

Adam

Powodem do wstydu są tacy ludzie jak Ty. Odezwał się giżycki inteligent z wysublimowanym gustem muzycznym

;)

Zdjęcie nr 20 To i Rudi Schubert był??

Turysta

Jedne z najlepszych dożynek na jakich byłem!