Dodatek solidarnościowy popularny na Warmii i Mazurach

0

Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, które z powodu COVID-19,  po 15 marca 2020 roku straciła pracę lub upłynął czas na jaki zawarta była umowa. Świadczenie wypłacane jest  maksymalnie przez 3 miesiące w kwocie 1400 zł, a  jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Do tej pory na Warmii i Mazurach dodatek solidarnościowy wypłacono ponad 2300 osobom, z czego oddział ZUS w Elblągu wypłacił 723 świadczenia a oddział w Olsztynie 1596. Łączna kwota wypłaconego dodatku w obu oddziałach to ponad 2,2 mln zł. W całym kraju dodatek solidarnościowy otrzymało już ponad 52 tys. osób na kwotę ponad 66 mln zł.

– „O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest to duże ułatwienie , a dzięki temu szybko wypłacane są dodatki”  – wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

-„ W każdej naszej placówce mamy doradców, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE ” – dodaje Anna Ilukiewicz.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom bezrobotnym, które już zarejestrowały się  w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki są finansowane z budżetu państwa w  związku z czym nie pomniejszają wypłaty.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek solidarnościowy, trafi on  na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze