fot. MON

W najbliższych dniach do Polski trafi niemal dwa tysiące amerykańskich żołnierzy. Pentagon poinformował w środę o sfinalizowaniu uzgodnień dotyczących wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce oraz innych częściach wschodniej flanki NATO (Rumunii i Niemczech).

Powyższą decyzję poprzedziły zeszłotygodniowe konsultacje Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej z Lloydem Austinem, Sekretarzem Obrony USA.

„Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce o 1700 żołnierzy to mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na możliwą agresję Rosji na Ukrainę” – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Stany Zjednoczone przemieszczą do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna). Dodatkowe elementy sztabowe związane z tym rozmieszczeniem w sile 300 żołnierzy zostaną ulokowane przez USA w Niemczech.

Przemieszczone siły stanowić będą istotne wzmocnienie odstraszania i obrony Polski oraz całego Sojuszu z uwagi na narastający kryzys wywołany agresywnymi działaniami Rosji i Białorusi.

„Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO pokazuje, że USA i Sojusz poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji i podejmują zdecydowane kroki odstraszające. Siłą sojuszników w odstraszaniu potencjalnego agresora jest jedność, determinacja i solidarność” – zaznaczył minister M. Błaszczak.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tentaki
Tentaki
8 lutego 2022 19:42

Zaczyna się okupacja i jeszcze będziemy musieli za to płacić . WHO Przejmuje zarządzanie nadrzędnie nad pandemią tą i w przyszłości , czyli szpryca dla każdego i w każdym czasie a odszkodowania i odwołania to już do św Piotra , po to jest ten pozorowany konflikt na Ukrainie . Machina NWO prze naprzód.

Mieszkaniec regionu
Mieszkaniec regionu
6 lutego 2022 13:18

Pamiętam jak dzisiaj przybycie pierwszych żołnieży do Bemowa Piskiego ,oj jakie to było wydarzenie i jak wiele nadzieji wiązano z ich przyjazdem .Okoliczni rolnicy zachęcani do produkcji roślinnej ,agroturystyka nastawiona na zyski i tylko zebrania i oj jakież to wyobraźnie brały górę nad emocjami związanymi z amerykańskimi żołnieżami.Módlmy się aby nie doszło do żadnego konfliktu ,bo jeśli będzie to sam bóg wie ,jakie to będzie miało konsekwencje dla nas wszystkich.

Czy
Czy
5 lutego 2022 22:40

Czym będą się odżywiać? Wystarczy spojrzeć na żywność w sklepach. Jaka jest jakość?

Lplo
Lplo
4 lutego 2022 08:28

Ale po co