Delegacja z Brukseli z wizytą w Bystrym

5
fot. Piotr Tomasz Suchta

Do wyjątkowego, bardzo ważnego i niecodziennego spotkania doszło dziś (26 kwietnia) w budynku świetlicy wiejskiej w Bystrym. Przedstawiciele Urzędu Gminy Giżycko mieli ogromny zaszczyt gościć niezwykle zacne grono członków Komisji Europejskiej reprezentowane przez Pana Jean Pierre Halkin (Head Of Unit – Interreg, Cross-Border Cooperation, Internal Borders) oraz Pnią Simonę Pohlová, przedstawicieli Instytucji Zarządzającej Programu Interreg Lithuania-Poland Programme (MSW Republiki Litewskiej), a także gości z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Warmia i Mazury. Zdrowe życie, czysty zysk.

Spotkanie nie bez przyczyny odbyło się w nowo wybudowanym obiekcie filii biblioteki publicznej i świetlicy wiejskiej w Bystrym, bowiem fundusze na jego budowę zostały pozyskane w ramach środków zewnętrznych pochodzących z Programu Interreg Litwa – Polska 2014-2020.

To właśnie ten projekt pn. „Wspieranie turystyki kultury w rejonie trockim i giżyckim”, został wyróżniony i doceniony za efektywną i owocną współpracę na pograniczu polsko-litewskim, przynoszącą wymierne korzyści dla lokalnych społeczności i stał się głównym powodem wizyty studyjnej.

Gmina Giżycko, będąca liderem tego projektu, zrealizowała go wspólnie w ramach czterostronnego partnerstwa z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wilkasach oraz partnerami z Litwy – Administracją Samorządu Rejonu Trockiego oraz Pałacem Kultury w Trokach.

W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Giżycko – Marek Jasudowicz, Sekretarz Gminy – Dariusz Grygiencza, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Wilkasach – Joanna Łępicka oraz pracownicy Urzędu Gminy Giżycko.

Wójt gminy zaprezentował przedstawicielom delegacji nowy obiekt w Bystrym, a podczas panelu dyskusyjnego omówił kolejne potrzeby mieszkańców gminy i pomysły na przyszłe projekty oraz nawiązał do obecnych problemów dla regionu pogranicza Polski i Litwy w obliczu wojny Rosji z Ukrainą.

Podczas spotkania pomysłodawca i koordynator projektu – główny specjalista Urzędu Gminy Giżycko – Ewa Dmochowska – przedstawiła gościom prezentację dotyczącą idei całego przedsięwzięcia, jego cele i rezultaty oraz osiągnięte korzyści wynikające ze współpracy transgranicznej ze stroną litewską, a także podsumowała pozostałe zrealizowane na terenie Gminy Giżycko przedsięwzięcia, które zostały dofinansowane w ramach Programu Interreg Litwa-Polska 2014-2020.

(Urząd Gminy Giżycko, fot. Piotr Tomasz Suchta)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kurp

Po jakiemu oni gadali ?

Wiadomo

Wiadomo. Po francusku.

Lujowaty

Czyli swinging bez parytetu?

Kielcok

A cy umiejo nie napisali.

Rynio

Szacowne grono ? Koń by się uśmiał