Defibrylatory AED rozmieszczone w Giżycku

0

31 maja br. w Giżycku zostały rozmieszone defibrylatory AED – urządzenia, które w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, mogą uratować życie.  Zakup urządzeń AED został sfinansowany w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego, a realizacją zadania zajmowała się Ewa Ostrowska – dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej we współpracy z II Zastępcą Burmistrza Giżycka Cezarym Piórkowskim.

Defibrylatory umieszczone są w następujących lokalizacjach: Ekomarinie, Pływalni Krytej MOSiR-u, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Twierdzy Boyen, Urzędzie Miejskim, Centrum Sportów Lodowych. Jeden defibrylator jest na wyposażeniu Straży Miejskiej.  Defibrylator na lodowisku będzie dostępny na zewnątrz całorocznie, gdyż został umieszczony w podgrzewanej gablocie, która także w zimowych temperaturach zapewni sprawne działanie urządzenia. Defibrylator na Twierdzy Boyen będzie użytkowany w sezonie turystycznym, po tym okresie zostanie przeniesiony do Giżyckiego Centrum Kultury.

Pracownicy jednostek, w których obiektach zostały zamontowane defibrylatory, 6 czerwca zostali przeszkoleni z ich obsługi. Warto jednak podkreślić, że AED są urządzeniami, które są niezwykle łatwe w użytkowaniu nawet dla osoby, która po raz pierwszy się z nim zetknęła. W razie potrzeby wystarczy nacisnąć zielony przycisk startu, a urządzenie poprowadzi osobę udzielającą pomocy osobie poszkodowanej komunikatami głosowymi. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla udzielającego pomocy jak i dla osoby ratowanej.

Dodatkowo przy defibrylatorach zostały zamieszczone schematy postępowania z użyciem AED w przypadku konieczności udzielenia pomocy. Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej przygotowało też ulotki z mapką rozmieszczenia defibrylatorów w mieście oraz będzie prowadziło akcję informacyjną do mieszkańców.

Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze