Czyste Lasy: wielkie sprzątanie i lekcja ekologii w Giżycku (zapowiedź)

0

Już w najbliższą sobotę 24 września, na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpocznie się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Nie tylko wspólnie posprzątamy okoliczne lasy, ale przede wszystkim będziemy bawić się podczas wielkiego pikniku edukacyjnego. Dowiemy się, jak każdy z nas może na co dzień pomagać w ochronie środowiska naturalnego i zostawiać w nim tylko dobry ślad.

Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne. Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów ponad 90 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.

Zostawiamy dobry ślad

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Szkło nie rozkłada się nigdy, a dodatkowo działa jak soczewka i pozostawione na suchej ściółce może powodować pożary. Plastik prawdopodobnie rozkłada się 600 lat – trudno to określić, bo to wciąż młody „wynalazek”. Wiemy natomiast, że może doprowadzać do zadławienia zwierząt, a otwarte, puste butelki stają się grobowcem dla wielu owadów. Co więcej w wyniku rozkładu powstaje mikroplastik przedostający się do gleby i wody, a następnie do… naszych żołądków.

Lista śmieci, które powinniśmy poddawać segregacji, a nie zostawiać w lesie jest bardzo długa. Podobnie, jak lista zagrożeń, które powodują. Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk, we współpracy z Lasami Państwowymi postanowiło znaleźć rozwiązanie problemu. Dzięki wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która już w sobotę zawita do Giżycka i zostanie zorganizowana we współpracy z Miastem Giżycko.

Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Na Wzgórzu św. Brunona stanie miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Czysta Zabawa z ekologią

Akcja w Giżycku rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek.

Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. W edukacyjnej śmieciarce „Mieci” będzie można zobaczyć z bliska proces recyklingu, a Rekopol wszystkich chętnych zapozna z zasadami prawidłowej segregacji śmieci.

Zaplanowano warsztaty z Joanną Studnicką, która opowie o tym jak gotować zero waste. Nie zabraknie występów Tiktokerów, wśród których pojawi się uwielbiany przez dzieci Pan Buźka, a także spotkań z influencerami – m.in. znanymi i lubianymi twórcami Abstrachuje.TV. Będzie można również porozmawiać z ambasadorem akcji i mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim. Całe wydarzenie zamknie koncert TT Band – muzyków występujących w takich zespołach jak Pudelsi, Ich Troje, czy Chłopcy z Placu Broni.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży. Rejestracja będzie możliwa przed akcją za pośrednictwem strony: https://czystapolska.org.pl/projekty/czyste-lasy/

Drodzy mieszkańcy, pięknie przywitajmy nadchodzącą jesień. W czasie letnich spacerów, ludzie zostawili po sobie w lasach zbędne rzeczy, które teraz należałoby usunąć. Wszystkich, którym leży na sercu czystość naszego miasta, najbliższej okolicy i całych Mazur, zachęcamy do włączenia się w tę wspaniałą akcję. Szczególnie cieszy, że udział w przedsięwzięciu zadeklarowały giżyckie szkoły, dzięki którym sprzątanie potrwa dłużej. Wspólnie posprzątajmy nasze otoczenie, dajmy dobry przykład i pożytecznie spędźmy najbliższą sobotę – tak do akcji zachęca Miasto Giżycko.

O projekcie Czyste Lasy

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem wszystkich czterech wydarzeń zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Pierwsze wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Giżycka i Nadleśnictwa Giżycko. Wielkie wsparcie okazały również Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami. Dzięki nim, zabrane z lasu śmieci staną się odpadami i zyskają drugie życie.

(mat. prasowy) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze