Czy EkoWoman uratuje planetę?

0

Współczesny świat pogrążony jest w konsumpcji. Tymczasem rzeki wysychają, do mórz i oceanów trafiają biogeny działające destrukcyjnie na środowisko. Zalewa nas fala plastiku, smogu, topnieją lodowce, a ludzkość zdaje się bagatelizować te zagrożenia. Projekt EkoWoman, ma zwrócić uwagę odbiorców na to, co czeka naszą planetę, jeśli nie zaczniemy dbać o ekologię.

EkoWoman to postać superbohaterki, w którą wcieliła się Ada Fijał. Inspiracją do stworzenia ekologicznego manifestu była baśń napisana przez znanego warszawskiego dramatopisarza – Michała Walczaka, w której również pojawia się postać współczesnej superbohaterki. Artystka, która jest również pomysłodawcą projektu postanowiła zwrócić uwagę swoich fanów na zagrożenia przyszłości, jakie niesie za sobą bezrefleksyjne życie i brak zrozumienia dla procesów, których jesteśmy częścią, niezależnie w jakiej części Ziemi żyjemy.

„Lekcje jak segregować śmieci, wyłączać światło gdy jest niepotrzebnie zapalone, czy zakręcać wodę w trakcie mycia zębów, powinniśmy mieć już dawno zaliczone na „sześć”      i w wpisane w codzienną rutynę. Przed nami czas, świadomych wyrzeczeń i zmian które wprowadzić mogą tylko rządzący tym światem, a skoro my ich wybieramy to dajmy im siłę do ich wprowadzania.

Tu nie ma alternatywy. To też nie problem odległych pokoleń tylko nasz i naszych dzieci.

Tropikalne noce w Polsce to nie powód do radości. Wzrost skrajnych, gwałtownych zjawisk pogodowych na całym świecie to nie wymysł, to się dzieje na naszych oczach. Ale żeby zdążyć przerwać tę spiralę nie możemy mieć ich zamkniętych. Otwórzmy oczy!” – Ada Fijał

Autorem tekstu do utworu JUTRO jest Michał Walczak, a za stronę muzyczną odpowiada Andrzej Izdebski. Singiel – wraz z oficjalnym klipem – jest już dostępny na YouTube. Teledysk ma wywołać u odbiorców refleksje dotyczące ich codziennych nawyków i w efekcie przyczynić się do ich zmiany.

Wideoklip do utworu “JUTRO” współtworzyło najlepsze polskie studio postprodukcyjne –

Platige Image. Spektakularne efekty specjalne przybliżają odbiorcy wizję Warszawy przyszłości.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Hubert Patynowski, uznany już twórca młodego pokolenia, zwycięzca Konkursu Młodego Kina na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
w Gdyni. Autorem zdjęć jest Hasenien Dousery.

W klipie do utworu JUTRO wystąpili między innymi: Marieta Żukowska, Grażyna Wolszczak, Ada Fijał, Paweł Deląg, Mariusz Drężek oraz Mirosław Zbrojewicz.

Cytaty artystów zaangażowanych w projekt:

Paweł Deląg: Myślę i wierzę, że nie jest za późno. Za późno dla nas. Bo natura poradzi sobie bez nas.

Marieta Żukowska: Projekt EkoWoman w przewrotny zabawny sposób może wpłynąć na świadomość ludzi i dotrzeć do ich serc, że wiele od nas zależy i my możemy zmienić nawyki i zadbać o nasza planetę . Niech się niesie i dociera do ludzi, z super sexy głosem Ady.

Grażyna Wolszczak: Każda inicjatywa zwiększająca świadomość ludzi na temat nieuchronnie zbliżającej się katastrofy ekologicznej jest bezcenna. Trzymam kciuki za EkoWoman. Niech piosenka będzie hitem, niech dotrze do setek tysięcy odbiorców.

Andrzej Izdebski: Pomysłem, jaki towarzyszył nam przy tworzeniu muzyki do piosenki Jutro, było połączenie niepokojącego klimatu muzyki zimnofalowej z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi i wręcz hip-hopowa narracja. Ada jest artystką lubiącą zabawę popkulturowymi niuansami, stąd wybór bardziej eklektycznej formy stylistycznej wydał się nam najbardziej efektywną drogą pokazania jej osobowości, a jednocześnie pozwolił podkreślić atmosferę niepokoju niesioną przez stan zagrożenia klimatycznego.

Michał Walczak: Modne dzisiaj tematy ekologiczne potrzebują nowoczesnych form narracji i swobodnie czerpią z estetyki komiksu czy wideoklipu, dlatego propozycja Ady Fijał oraz producenta projektu, aby stworzyć teksty na Eko EPkę, wydała mi się okazją by połączyć popkulturowe składniki i wykreować pilota przygód EkoWoman. Celebrytka, która po godzinach pozowania na ściankach, zmienia się w superbohaterkę walczącą ze smogiem to dobry zalążek historii, która – mam nadzieję – będzie miała kontynuację i kolejne odsłony.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze