„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to kampania informacyjna Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podnieść świadomość społeczeństwa w zakresie toksycznych właściwości tlenku węgla, powstającego w wyniku spalania w niedoborze tlenu.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta kolejny raz do akcji przyłączył się Pan Burmistrz Giżycka Karol Iwaszkiewicz oraz Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Pani Ewa Ostrowska przekazując na ręce Komendanta Powiatowego PSP bryg. Jacka Baczewskiego 9 czujników dymu i tlenku węgla.
Urządzenia te po zamontowaniu i uruchomieniu w sposób ciągły monitorują obecność toksycznych substancji w pomieszczeniach, a w przypadku ich wykrycia generują sygnał akustyczny i optyczny, który pozwoli zaalarmować mieszkańców o zagrożeniu.
Przypominamy
Zakup i montaż czujników to tylko jeden z elementów pozwalający uniknąć tragedii, który nie zdejmuje obowiązków nałożonych na właścicieli i użytkowników budynków i urządzeń grzewczych w zakresie ich prawidłowego użytkowania i konserwacji.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Źródło: KPPSP w Giżycku
Nie rozumiem dlaczego ludzie nie zakładają alarmu z czujnikiem gazu ?! Ja mam taki czujnik przy systemie alarmowym, opłacam głupie parę złotych składki członkowskiej w Krajowej Sieci Alarmowej Sztabu Ratownictwa i śpię spokojnie, Wiem, że jeżeli zacznie ulatniać się gaz to natychmiast będzie alarm i zaraz przyślą straż pożarną, a przy okazji przez całą dobę pilnują czy ktoś nie włamał mi się do mieszkania. Wiem, że rencistom i emerytom, których nie stać na zakup centralki alarmowej dają ją za darmo. Mają też opcję, że jak ktoś dostanie zawału serca to jednym przyciśnięciem w noszonym przy sobie breloczku lub telefonie mogą… Czytaj więcej »