Co wolą świadczeniobiorcy? Bank a może listonosz?

0

Każdego miesiąca Oddziały ZUS w warmińsko-mazurskim wypłacają 293,8 tys. świadczeń emerytalno-rentowych. Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS przelewem bankowym. Ten sposób wybrało prawie 73 proc. (212,9 tys.) seniorów z Warmii i Mazur. Pozostali cierpliwie czekają na comiesięczną wizytę listonosza.  Dlaczego prawie 27 proc. (80,9 tys.) naszych klientów nie założyło jeszcze bankowych kont? W większości przypadków powodem jest zapewne siła przyzwyczajenia. Mogą oni cenić też np. bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Wizytę listonosza traktują, jako miłe odwiedziny, okazję do wymiany uprzejmości.

Z drugiej strony osoby starsze coraz częściej wybierają przelew. Wydaje się, że cenią wygodę posiadania rachunku bankowego. W trakcie aktywności zawodowej większość z nich korzystała z usług banku. Przyzwyczaili się np. do udogodnień, jakie daje konto, np. płacenia za zakupy kartą debetową. Wielu z nich opłacało także rachunki poprzez bankowość internetową. Przechodząc na emeryturę nie chcą rezygnować z tych możliwości. Bank oznacza także swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub leczenia w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. trzy dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą tej formy jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest okraść lub oszukać seniora. No i zawsze mają pieniądze na czas gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z wypłatą.

– ZUS wypłaca pieniądze emerytom zawsze na czas a czasami nawet wcześniej, jeżeli są dni wolne od pracy. W sytuacji, gdy ktoś nie dostaje pieniędzy na konto tylko są tradycyjnie przysyłane przekazem pocztowym to niestety może się zdarzyć, że są opóźnienie w ich dostarczeniu w wyniku zbyt późnego „doniesienia” pieniędzy przez listonosza – mówi Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. – Najlepszym sposobem na regularne i pozbawione opóźnień w otrzymywaniu swoich pieniędzy jest założenie konta w banku i podanie jego numeru w najbliższej placówce ZUS. Od tego momentu można być pewnym, że zostanie dotrzymana terminowości przelewów – dodaje rzeczniczka.

Konta dla seniorów w wielu bankach są bezpłatne a szybkość przelewu pieniędzy z ZUS na indywidualne konto – gwarantowana.

– Nasze statystki pokazują, że oba sposoby dostawania emerytury mają swoich zwolenników. Wydaje się jednak, że to tylko kwestia czasu, aż przelewy na konto zdominują przekazy pocztowe tym bardziej, że praktycznie w każdym banku konta dla seniorów są pozbawione opłat – mówi Ilukiewicz.

Warto wiedzieć, że przelew jest korzystniejszy z punktu widzenia finansów państwa. Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 7,12 zł, natomiast za przelewy instytucja nie wydaje ani grosza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawia decyzję o wyborze formy otrzymywania emerytury i renty swoim świadczeniobiorcom. Zachęcamy jednak, aby rozważyć wybranie obrotu bezgotówkowego.

W 2018 roku ubezpieczyciel podpisał porozumienie o współpracy z Bankiem Pocztowym, który stworzył specjalny typ bezpłatnego konta bankowego dla świadczeniobiorców ZUS. Rachunek posiada możliwość dostarczenia przez listonosza gotówki do domu, co łączy zalety obu form otrzymywania emerytur i rent. W ramach wspólnego projektu w placówkach ZUS, Banku Pocztowego i Poczty Polskiej udostępniono materiały informacyjno-edukacyjne na ten temat.

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego przez www.pue.zus.pl. Odpowiednią dyspozycję możemy także wydać w swoim banku.

Dane statystyczne na lipiec 2019

Oddział ZUS w Elblągu:

  • 25,4 tys. wypłat za pośrednictwem poczty
  • 66,4 tys. wypłat na konta bankowe

Oddział ZUS w Olsztynie:

  • 55,5 tys. wypłat za pośrednictwem poczty
  • 146,5 tys. wypłat na konta bankowe

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze