Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich?

2

Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich? Ile przeprowadzono kontroli i ile osób utraciło prawo do zasiłku. Kto ma prawo kontrolować wykorzystanie zwolnienia lekarskiego?

Każdemu z nas może przydarzyć się choroba. Ale musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się, sprawdzenia  przez pracodawcę, lub ZUS czy faktycznie tego zwolnienia potrzebuje. Właściciel firmy ma prawo do kontroli pracownika deklarującego  niezdolność do pracy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego jeśli ma podejrzenia lub sygnały, że pracownik robi rzeczy zabronione przebywając na zwolnieniu np. pracuje lub wyjechał na wczasy. Każdy płatnik jest odpowiedzialny za kontrolę zwolnień lekarskich swoich pracowników i powinien pamiętać, że wypłata zasiłków odbywa się z naszych wspólnych środków.

Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.

Zdarzały się przypadki, gdy podczas wizyty pod wskazanym przez chorego  adresem, kontrolerzy nikogo nie zastali. Nieobecny, w złożonym wyjaśnieniu podał, że nie było go w domu, ponieważ udał się z chorym dzieckiem do lekarza (otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem). Jak mogła wyglądać ta opieka skoro  chory opiekował się chorym dzieckiem? Inna chora Pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę  i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji. Pewien Pan będący na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn, jeden z uczestników wiedząc o tym poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego.

Wszystkie te osoby zapewne zapomniały, że ubezpieczony, który w okresie niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub też wykorzystywał zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego.

W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2018 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie  kontrolował 823 zwolnienia lekarskie co do prawidłowości wykorzystania oraz 2946 co do zasadności wystawienia zwolnień.   W konsekwencji wydane zostały 244 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 279 tys. zł. Części z tych osób Zakład wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Czytelnik

Prawdopodobnie w tych kontrolach większość z tych osób to policjanci.?

podpis

„traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego” można wiedzieć w jakiej formie jest wypłacane zwolnienie?