Bystry – Wilkasy. Wiersze i piosenki od młodzieży, dorosłych i harcerzy [ZDJĘCIA]

0

Mieszkańcy Gminy Giżycko podkreślili swoje przywiązanie do Ojczyzny licznie uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

W samo południe w kościele św. Jadwigi Królowej w Bystrym odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez proboszcza parafii ks. Mirosława Sorbaja z udziałem pocztów sztandarowych szkół podstawowych w Wilkasach, Upałtach, Bystrym i Spytkowie, a także druhów OSP Spytkowo.

Każdy z wiernych otrzymał przed wejściem do świątyni pamiątkowy kotylion, który przyczepiał do odzieży.

Po godzinie pod tablicą ku czci walczącym o wolność Polski, przy której stanęli żołnierze 41. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach asysty honorowej i pięć wymienionych pocztów delegacje samorządu, radnych, nauczycieli, księży oraz młodzieży złożyły wiązanki kwiatów stawiając także zapalone znicze.

Wójt Marek Jasudowicz i radni wiązankę złożyli również pod pamiątkową tablicą na ścianie świątyni w Wilkasach.

Nie zabrakło części artystycznej w sali widowiskowej GOKiR, gdzie najpierw rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Nasza Niepodległa”.

Wyróżnienia zdobyli Cezary Czarniecki (Zielony Gaj) i Martyna Cieślik (Upałty Małe), na podium znaleźli się z kolei Zuzanna Ejdys i Diana Zdanowska z Kruklina (I i III miejsce) i Gabriela Smolak z Upałt (II miejsce).

Bardzo miłym akcentem był występ artystyczny w wykonaniu harcerzy Hufca ZHP i przedstawicieli świetlic wiejskich w Kożuchach Wielkich, Bystrym, Kamionkach, Upałtach Małych, Pieczonkach i Świdrach oraz z osiedla Prefabet Wilkasy, którzy przedstawili wiersze autorstwa m.in. Józefa Waczkowa, Marcina Wolskiego, Marii Konopnickiej i Tadeusza Różewicza.

Zaśpiewali także piosenki patriotyczne „11 listopada”, „Rozśpiewały pąki białych róż”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” i „Taki kraj”.

Na pożegnanie wszyscy obecni mogli też skosztować smakowitych niepodległościowych wypieków przygotowanych przez animatorki świetlic wiejskich.

Gorąco dziękujemy za udział w obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć) – fot. GOKIR Wilkasy

GOKIR Wilkasy/Waldemar Albowicz

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze