Były czujne. Mieszkanki Giżycka nie dały się nabrać „na wnuczka”

0

Tylko jednego dnia czterech seniorów z Giżycka mogło zostać ofiarami oszustów „na wnuczka i policjanta”. Na szczęście we wszystkich przypadkach rozmówcy zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami i nie stracili oszczędności swojego życia.

Giżyccy policjanci tylko jednego dnia odnotowali cztery przypadki usiłowania oszustw „na wnuczka i policjanta”. Schemat działania przestępców w takich przypadkach jest zawsze taki sam. Najczęściej oszuści dzwonią na losowo wybrany numer, bądź typują numer telefonu na podstawie imion. Gdy w słuchawce usłyszą głos osoby starszej, przedstawiają się za członka najbliższej rodziny: córki, syna, wnuka lub jego przyjaciela.

Scenariusz za każdym razem jest bardzo podobny. Oszuści zwracają się z prośbą o przekazanie bądź pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, motywując to wyjątkową – trudną sytuacją. Następnie informują ofiarę, że sami nie mogą odebrać pieniędzy, tłumacząc to brakiem możliwości osobistego odbioru. Po odbiór gotówki wysyłają kolegę lub koleżankę.

I właśnie do takich zdarzeń doszło 15 maja br na terenie Giżycka. 

Pani Krystyna i Zdzisława mieszkanki Giżycka oraz 2 inne giżycczanki odebrały telefony od oszustów. W telefonicznej rozmowie seniorki zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami. Informacje, o których usłyszały sprawdziły u swojej prawdziwej rodziny. Opowiedziane historie przez oszustów nie potwierdziły się. O zdarzeniu natychmiast powiadomiły giżycką policję.

Na szczęście tym razem oszustom nie udało się nikogo wrobić. Z pewnością przyczyniły się do tego liczne apele ostrzegające przed takimi naciągaczami oraz doświadczenie i wiedza osób starszych na temat działania oszustów, a także zachowanie spokoju i przezorności. Największą sumę o jaką poprosił rzekomy siostrzeniec to 65 tysięcy złotych.

W czterech przypadkach wytypowane przez sprawcę ofiary, zorientowały się w porę, że jest to oszustwo i nie dały się nabrać na opowiedziane historie.

KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze