BULL RUN – wojskowe kolumny na drogach regionu [ZDJĘCIA]

0

Na publiczne drogi wyjechały ciężkie wojskowe pojazdy. Po raz pierwszy, na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem zestawów niskopodwoziowych.

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa NATO, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN. Głównym celem zajęć było sprawdzenie gotowości pododdziałów do wykonania marszu po wyznaczonej trasie, zapoznanie się z charakterystyką dróg, ukształtowaniem terenu oraz zajęcie rejonu odpowiedzialności (rejon Doliny Rospudy).

Zajęcia rozpoczęły się 30 stycznia od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15GBZ rozpoczęły przemieszczenie po drogach północno – wschodniej części Polski. Jest to przedsięwzięcie cykliczne, podczas którego każda zmiana żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej musi wykonać co najmniej dwa razy.

Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15GBZ i wojsk sojuszniczych między innymi Samobieżne Moździerze M120 RAK, Bojowe wozy Piechoty BWP-1, HMMWV, działa przeciwlotnicze  Oerlikon GDF-003, bojowe wozy piechoty M2 Bradley czy czołgi M1 Abrams. Żeby nie uszkodzić dróg podczas ćwiczenia pojazdy gąsienicowe przemieszczały się na zestawach niskopodwoziowych, a newralgiczne miejsca pokonywały samodzielnie.

Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem zestawów niskopodwoziowych. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym. Całość działań pododdziałów NATO i 15GBZ została wcześniej uzgodniona z władzami administracji publicznej i była wspierana przez Policję oraz Żandarmerię Wojskową.

Dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne, zalegający śnieg stwarzał problemy podczas wykonywania manewrów na wąskich drogach. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z punktu dowodzenia w Taktycznym Centrum Operacyjnym 15GBZ, którzy mieli możliwość reagowania i współdziałania z innymi służbami podczas wystąpienia ewentualnych zakłóceń.

Źródło: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana 

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka Foto: st. kpr. Bartosz Grądkowski, st. szer. Dawid Sofiński

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze