Brak dokumentacji, bałagan w pokojach, śmieci przed domkami. Nieprawidłowości na obozie żeglarskim w powiecie giżyckim

1

Brudne miski do mycia, brak pojemników na zużyte środki higieniczne, brak wieszaków na ubrania oraz półek na przybory toaletowe, a także torby, plecaki i odzież przechowywane bezpośrednio na ziemi, to niektóre nieprawidłowości stwierdzone podczas ostatnich kontroli wypoczynku dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrolowane są także stołówki. Stwierdzono na przykład obecność żywności po upływie terminu przydatności do spożycia.

Kolejne kontrole 85 miejsc wypoczynku na Warmii i Mazurach odbyły się w dniach 20-26 lipca. Brak właściwych warunków do utrzymania higieny osobistej stwierdzili kontrolerzy Sanepidu stwierdzili na obozie harcerskim pod namiotami zorganizowanym w powiecie iławskim. Tam oprócz brudnych misek do mycia oraz braku wieszaków i półek nie było także wydzielonych miejsc do przechowywania menażek. Zalecone zostało usunięcie nieprawidłowości, wszczęto postępowanie administracyjne, nałożono mandat karny. Po trzech dniach przeprowadzono kontrolę sprawdzającą – potwierdzono usunięcie nieprawidłowości.

Na obozie żeglarskim w ośrodku wypoczynkowym zlokalizowanym w powiecie giżyckim brakowało dokumentacji zdrowotnej u części personelu, w pokojach mieszkalnych był bałagan, leżały śmieci przed kilkoma domkami, brakowało kart kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku. Domki i otaczający je teren uporządkowano jeszcze podczas kontroli. Zostało wszczęte postępowanie administracyjne na organizatora wypoczynku, a o braku kart kwalifikacyjnych na turnusie poinformowano kuratorium oświaty.

Na 21 skontrolowanych stołówek, w restauracji, w której żywiono uczestników półkolonii w powiecie szczycieńskim stwierdzono: obecność środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia, brak oznakowania środków spożywczych, niewłaściwe przechowywanie środków spożywczych,  niewłaściwy stan higieniczny wyposażenia zakładu oraz pomieszczeń żywnościowych. Osobę odpowiedzialną ukarano mandatem karnym w wysokości 400 zł.

W 2 obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku w powiecie mrągowskim i szczycieńskim stwierdzono między innymi:  brak zachowanej segregacji asortymentu w urządzeniach chłodniczych, niewłaściwy stan higieniczny pomieszczeń, a środki spożywcze przechowywane były w sposób niezabezpieczający przed zanieczyszczeniem, brakowało do wglądu orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu kuchni. W obu obiektach osoby odpowiedzialne ukarano mandatami karnymi.

Na obozie pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej  w powiecie iławskim kontrola wykazała: brak zapewnionych warunków do higienicznego mycia rąk, niewłaściwie zorganizowane stanowiska pracy,  brak odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej, brak środka do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością,  przechowywanie środków spożywczych w sposób niezabezpieczający przed zanieczyszczeniem, nieprawidłowe postępowanie z odpadami,  brak dokumentacji dotyczącej wykonywania czynności w zakresie identyfikacji dostawców.

Część kontroli z zakresu higieny dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwa żywności i żywienia odbywa się wspólnie z innymi działami Państwowej Inspekcji Sanitarnej  – z Higieną Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku oraz  z Promocją Zdrowia i Oświatą Zdrowotną, jak też z Higieną Komunalną. W kontrolowanych miejscach wypoczynku prowadzone są działania edukacyjne Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej, podnoszące wiedzę z zakresu zapobiegania zagrożeniom związanym z wypoczynkiem letnim, dystrybuowane są  materiały edukacyjne, a dla kadry organizowane są instruktaże.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie   

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Lolo80

Jak za komuny