Wspaniale rozwijające się i piękne Bogaczewo powstało w 1522 roku, jego założycielem był Stanisław Bogacz. Z okazji 500-lecia tej miejscowości w sobotę na plaży wiejskiej odbyła się upamiętniająca jubileusz uroczystość oraz 11. już edycja pikniku rodzinnego. Swą obecnością zaszczycił ją marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przekazując na ręce wzruszonej sołtys Emilii Czerwińskiej okolicznościowy grawerton z życzeniami, aby wieś była miejscem szczególnym, w pełni wykorzystującym swoje bogactwo, bliskim sercu wszystkich, którzy się stąd wywodzą.

Rada Sołecka we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wilkasach oraz dzięki licznemu gronu sponsorów przygotowali mnóstwo atrakcji, które zachęciły do udziału w imprezie nie tylko mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości, lecz i turystów z Polski i zagranicy.

Takiej frekwencji, jaką mogliśmy zaobserwować, na pewno nie powstydziłyby się większe i z większymi budżetami miejscowości. Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta, po której postawiony na plaży pamiątkowy kamień poświęcił proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rydzewie ks. Sławomir Kudrawiec. Część artystyczna to m.in. występy zespołów Jarzębiny i Kaprys oraz piękna wiązanka przebojów z różnych lat w interpretacji Młodzieżowej Orkiestry Dętej z gminy Rząśnia w województwie łódzkim, nagrodzona wieloma brawami. Znakomicie zaprezentowali się także wokaliści GOKiR Wilkasy.

Wielkie zainteresowanie towarzyszyło oczekiwanym przez najmłodszych harcom w pianie przygotowanej przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowa, możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć w fotobudce oraz upieczenia sobie kiełbasek na grillu. Kolejki ustawiały się również do dmuchanej zjeżdżalni SpongeBob, mobilnej ścianki wspinaczkowej i stoiska malowania dziecięcych buziek przez animatorki.

Nad brzegiem jeziora Bocznego przeprowadzono turniej siatkówki plażowej o puchar wójta gminy Giżycko. Klasą dla siebie byli Adam Wyczołek i Marcin Kalwarczyk wyprzedzając Karola Nojszewskiego i Milenę Rakowską oraz Kacpra Kamińskiego i Mateusza Kudraja. Dzieci wspaniale bawiły się w konkursach jazdy na nartach po trawie, biegach w workach i z jajkiem oraz rywalizacji z kołem hula-hop, a dorośli w rozmrażaniu gwizdków, obieraniu jabłek, siłowaniu na rękę, biegu z partnerką na barana i rzucie oponą na odległość.

Nic nie przebiło jednak wesołego współzawodnictwa w rzutach świeżymi jajkami w sylwetkę sołtysa, która tak pięknie prezentowała się na początku zmagań, z biegiem czasu jednak pokrywała się spływającym żółtkiem z rozbitych jajek. Prawdziwą furorę zrobił pokaz ognia z elementami pirotechniki autorstwa Pracowni Tańca i Ognia „Transfuzja” z Biskupca.

Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie przez wójta Marka Jasudowicza listami gratulacyjnymi i drobnymi upominkami grona szóstki najstarszych (powyżej 80. roku życia) mieszkańców Bogaczewa. Zaszczytu tego dostąpili Zofia Mitura, Zdzisław Bielak, Tadeusz Remiszewski, Apolinary Kroszkiewicz, Józef Górski i Weronika Nieścier. Przeprowadzono także quiz sprawdzający znajomość historii wsi, a na zakończenie imprezy do tańca porwały uczestników Klezmer z Gołdapi i Music On z Kruklanek.

(tekst, foto: GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze