Bilans zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach

0
fot. WMOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do 30 listopada 2022 r. wszczęli 121 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolami objęto prawie 5 500 obcokrajowców i stwierdzono, że ponad 1300 osób pracuje niezgodnie z przepisami.

Funkcjonariusze Straży Granicznej największe uchybienia stwierdzili w branży budowlanej.

W budownictwie pracowało nielegalnie 28% obcokrajowców. Na drugim miejscu znajdują się firmy pośredniczące w zatrudnianiu 19%. Kolejne branże, w których stwierdzono naruszenia przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców, to: gastronomia, produkcja, usługi, turystyka, rolnictwo, handel, transport, górnictwo – przekazuje rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Obywatele Ukrainy stanowili największą grupę nielegalnie pracujących – 68%, następnie Białorusi 10%, Gruzji  i Indonezji po 9%.

Najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim 25%, ełckim 12%, iławskim i ostródzkim po 8%, mrągowskim, giżyckim i piskim po 7%.

Sądy od początku roku do końca listopada wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 130 tys. zł. 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze