Bezwzględnie więzienie za błąd medyczny nadal możliwe

0

W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie.

Chodzi o przepis najczęściej stosowany w sprawach dotyczących błędów medycznych kończących się śmiercią pacjentów. Po krytyce Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę tego przepisu, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła ona w Sejmie – musi być ponownie wniesiona.

Jak podaje Prawo.pl, zgodnie z nowelizacją skierowaną do Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku błędu medycznego skutkującego śmiercią pacjenta sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia dla lekarza czy pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami – ma za to grozić od roku do 10 lat, a zawieszenie jest możliwe tylko dla kar do jednego roku.

Przedstawiciele samorządu lekarskiego nieoficjalnie twierdzą, że jeśli Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzy się naruszenia Konstytucji przy nowelizacji Kodeksu karnego, problem z artykułem 155 wróci. Liczą, że zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwo skieruje na posiedzenie rządu, a potem do Sejmu zmianę przepisów. Jednak żadnych informacji w tym zakresie ze strony ministerstwa nie mają.

„Prezydent skierował tę nowelizację do Trybunału przed jej podpisaniem, więc w tym momencie jest zawieszona. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że jest zgodna z Konstytucją, wejdą w życie takie zmiany, z jakimi została uchwalona” – mówi Michał Hara, naczelnik Wydziału ds. Legislacyjnych i Ustrojowych w Zespole Prawa Karnego Biura RPO.

kurier.pap.pl 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze