Jak przygotować się do wakacyjnych podróży? Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Jak zapewnić komfort wszystkim podróżującym? O czym pamiętać by bezpiecznie dotrzeć do celu? Kilka informacji i porad na wakacje.

1.  Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu

Planując podróż przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dobrze sprawdzą się także gry w telefonach lub tabletach. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę-  jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.

2. Zadbaj o auto

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu.      W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą  sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:

-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.

-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan.

-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni.

– oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć  w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie  zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.

– olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go  uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.

– co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy (elementy obowiązkowe),  apteczkę do udzielania  pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

3. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

By wakacje były dla dzieci czasem wypoczynku i swobody, by kojarzyły się z beztroskim i bezpiecznym spędzaniem wolnych dni rodzice muszą pamiętać o  bezpieczeństwie swoich pociech. Odpowiedni sposób przewożenia dzieci został omówiony wyżej. O tym jak  zapewnić  dziecku komfort  podróżowania będzie wiedziała  każda mama. Umilając dzieciom czas podczas długich tras pamiętajmy by mieć ze sobą także zestaw leków, które pomogą dzieciom uporać się z chorobą lokomocyjną, która często daje się we znaki małym pasażerom.

Uwaga!!!!!! Nigdy, pod żadnym pozorem i nawet na najkrótszą chwilę nie można zostawiać małych dzieci w zamkniętym aucie, które stoi na słońcu. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci dziecka w okropnych męczarniach.

4. Dzieci na rowerze

Mali cykliści powinni być wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica. Wybierając fotelik  trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia- powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę  na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie  przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

„Dziecko w wieku do siedmiu lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku  zapewniającym bezpieczną jazdę” – art. 33.2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym”

Pamiętajmy, że dzieci  rozpiera energia. Swoimi nierozważnymi zachowaniami mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Obowiązkiem rodzica jest zadbać by dziecko nie wbiegło na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, by nie wjechało na jezdnię rowerem. W znacznej mierze to dorośli determinują bezpieczeństwo dzieci na drodze. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając dzieciom własny przykład odpowiednich zachowań. Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

5. Zwierzęta w podróży

Wybierając się na wakacje zabieramy ze sobą tych, których kochamy. Często w podróżach  towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Wprawdzie prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najmilszy i najukochańszy nie może rozpraszać uwagi kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Na rynku dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty- takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo  zwierzakom, a kierowcom  komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału. Postępując w taki sposób narażamy go na śmierć w męczarniach.

KWP Olsztyn

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze