Bezpieczna majówka 2023. Policja rozpoczyna sezon na jeziorach

0

Jak co roku, gdy jedni przygotowują się do realizacji majówkowych planów na długi weekend, drudzy, a wśród nich przede wszystkim policjanci, planują jak zadbać o bezpieczeństwo tych pierwszych. Na drogi wyjedzie więcej patroli i będzie więcej kontroli. Pierwsze służby w tym roku będą pełnione też na wodach, w związku z początkiem sezonu żeglarskiego i osób, które majówkę postanowią spędzić nad jeziorami.

Po zimnych i mokrych miesiącach wszyscy z utęsknieniem wypatrują słońca i szansy na relaks w jego promieniach już podczas pierwszego majowego weekendu. W tym roku majówka przypada wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zacznie się już 28 kwietnia i potrwa do 3 maja włącznie.

W tym czasie policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na głównych trasach w regionie oraz na drogach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Dlatego też w tych miejscach pojawi się więcej patroli, które będą dbać o porządek w ruchu drogowym i wyciągać konsekwencje wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy zlekceważą przepisy i swoim zachowaniem sprowadzą zagrożenie dla siebie i innych.

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą pełnić służbę wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W 2023 roku na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 70 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 33 łodzie i sprzęt ratunkowy. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy wodniacy do dyspozycji będą mieli policyjny skuter wodny, który dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu, został kupiony na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Policjanci z KPP w Giżycku dysponują w tym sezonie 3 łodziami SPORTIS (silnik zaburtowy YAMAHA, poj. 2800 cm³, moc – 200 KM), które będą pływać po wodach całego powiatu. Dodatkowo wodniacy z KPP Giżycko, jako pierwsi w garnizonie dysponują skuterem wodnym SAE DOO (poj. 1630 cm³, moc – 170 KM), którego zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu.

W ubiegłorocznym sezonie letnim – od maja do września 2022 roku – policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili w ich trakcie ponad 100 osób, które bezmyślnie korzystały z różnych sprzętów pływających, będąc w tym czasie pod wpływem alkoholu. W trakcie podejmowanych akcji ratunkowych uratowali życie 9 tonącym osobom. W tym okresie 38 osób niestety straciło życie w wodach regionu w wyniku utonięcia.

(Źródło: KWP Olsztyn)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze