Betonowe płyty zsunęły się z naczepy na ul. Moniuszki

0

Prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te określone są w kodeksie drogowym. Jednak bywają sytuacje zarówno te losowe jak i poprzez nie dopełnienie obowiązku przez kierowcę, co często stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przykładem mogą być dwa zdarzenia, które miały miejsce w minioną środę, 2 czerwca na drogach powiatu giżyckiego.

Ważną zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Ładunek też nie powinien zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w minioną środę (02.06) w Giżycku na ul. Moniuszki, gdzie z naczepy samochodu ciężarowego częściowo zsunęły się płyty betonowe. Na szczęście płyty zsunęły się od strony pobocza i nikt w tej sytuacji nie poniósł szkody bądź ucierpiał.

W trakcie wyjaśniania całej sytuacji, funkcjonariusze ustalili, że pękły pasy zabezpieczające. W efekcie płyty ponownie zostały załadowane i dobrze zabezpieczone.

Drugi przykład, to interwencja policjantów z drogówki wobec kierowcy opla, który przewoził na przyczepce źle zabezpieczony ładunek w postaci „wkładów kominowych”. Umieszczony na przyczepce ładunek podczas jazdy stale się przemieszczał, co groziło zsunięciem się ładunku na drogę. W tym przypadku kierowca został ukarany mandatem karnym za nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku.

Policjanci przypominają, że należy też pamiętać o tym, że wszelkie urządzenia służące do zabezpieczenia ładunku w celu zapewnienia bezpieczeństwa powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. 

Źródło: KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze