„Bądź widoczny na drodze”. Akcja promująca noszenie odblasków

2
fot. Piotr Tomasz Suchta

Nadeszła jesień. Dzień jest coraz krótszy, a za oknem coraz szybciej robi się ciemno i ponuro. W okresie jesienno–zimowym widoczność na drodze bardzo się pogarsza. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z naprzeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Pieszego czy rowerzystę dostrzegają w ostatniej chwili. 

Żeby uświadomić mieszkańcom jak ważną rolę w bezpieczeństwie, szczególnie o tej porze roku odgrywają odblaski, we wtorek (14 listopada) zorganizowano akcję promującą noszenie odblasków „Bądź widoczny na drodze”. 

Inicjatorem wydarzenia był Mirosław Boć, nauczyciel w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku i jednocześnie radny Rady Miejskiej. Do akcji włączyła się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku oraz policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. 

Akcja ma na celu promowanie noszenia wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych u pieszych i rowerzystów. Młodzież, która bierze udział w akcji, jest już doposażona we wszystkie elementy odblaskowe, rowery są odpowiednio oświetlone zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Niestety, mimo wielu kampanii informacyjnych, wypadkowość w Polsce wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego jest nadal bardzo wysoka. Dlatego spotykamy się dzisiaj, by pokazać mieszkańcom, jak powinniśmy wyglądać, aby być widocznym na drodze – mówi Mirosław Boć. 

W ramach akcji uczestnicy wydarzenia spotkali się na placu przy Szkole Podstawowej nr 1, a następnie przejechali ścieżkami rowerowymi w Giżycku, by zwrócić uwagę mieszkańców i pokazać, jak powinien wyglądać bezpieczny ubiór i oświetlenie rowerzysty. 

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i ma szansę odpowiednio wcześnie zareagować – dodaje Mirosław Boć. 

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi  poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Bycie bezpiecznym równa się też bycie widocznym! 

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta) 

fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
fot. Piotr Tomasz Suchta
Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
pyt

Bociu, dlaczego młodzież jeździ bez kasków?

no, proszę

Zdrowaśkę odmówili, kasku nie trzeba…