Arsenał z czasów wojny w Rynie. Wykopano 117 pocisków artyleryjskich

2

W Rynie, podczas prowadzonych prac ziemnych, ujawniono spory arsenał z okresu II Wojny Światowej. Zabezpieczenie terenu i jego oczyszczanie trwało cztery dni. Saperzy zabezpieczyli łącznie 117 pocisków artyleryjskich, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także ponad 120 łusek od pocisku artyleryjskiego.

– Policjanci wezwani w sobotę na miejsce znaleziska przedmiotów pochodzących z czasów II wojny Światowej potwierdzili, że są to pociski artyleryjskie. Wszystko wskazywało na to, że jest tam większa ilość niewybuchów. Powiadomiono saperów z Giżycka, którzy podjęli natychmiastowe czynności oczyszczania terenu budowy. Do działań dołączyli również saperzy z Orzysza – przekazują giżyccy funkcjonariusze

Wspólne działania policji i żołnierzy trwały cztery dni. W ciągu dnia i nocy policjanci zabezpieczali teren, a saperzy metr po metrze sprawdzali wykopalisko i usuwali kolejne pociski, łuski, zapalniki i miny.

Łącznie zabezpieczyli 117 pocisków artyleryjskich kal. 76 mm, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także ponad 120 łusek od pocisku artyleryjskiego. Wszystkie przedmioty zostały przewiezione na poligon, gdzie zostaną zdetonowane.

Policjanci ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić! Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. O każdym takim znalezisku należy natychmiast powiadomić policję.

fot. KPP Giżycko
fot. KPP Giżycko
fot. KPP Giżycko

(źródło: KPP Giżycko)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Fan
Fan
9 grudnia 2021 08:16

Czopa mistrz ryn i czopa to jest to

Karol
Karol
8 grudnia 2021 22:06

Ale prosiłem czopa nie ruszaj nie zgłaszaj na co Ci ten rozgłos