Członkinie Klubu Seniora Gminy Giżycko obchodziły tłusty czwartek, nie kupując pączków w sklepach, tylko smażąc je na warsztatach kulinarnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach.

Nikt nie spodziewał się jednak, że będą się one cieszyły tak dużą popularnością. 16 lutego do świetlicy wiejskiej w Antonowie przybyło bowiem prawie 30 seniorek w towarzystwie jednego mężczyzny.

Pod wodzą animatorek Magdy Zaniewskiej i Beaty Mróz postanowili samodzielnie zrobić i degustować pączki i faworki oparte na autorskim przepisie pani Magdy z Kruklina. Ponieważ przy tak licznej grupie niemożliwy byłby udział wszystkich w każdym elemencie zajęć, stąd przygotowanie ciasta przy wykorzystaniu robota kuchennego zostało w gestii prowadzących.

Tym razem słodkie rarytasy oparte były nie na drożdżach, a pełnotłustym serze. Okazało się, że inny smak niż tradycyjny też przypadł seniorkom do gustu i trzeba było czekać w kolejce, by zjeść pączusia zdecydowanie lepszego niż sklepowy.

Mimo, że jesteśmy w podeszłym wieku, bardzo lubimy pichcić i jeść wszystko, co smakuje nam – opowiadały w trakcie warsztatów Maria Zięty i Marianna Jodko. – Gustujemy nie tylko w polskiej kuchni, ale również koreańskiej, chińskiej czy australijskiej. Takie spotkania to dla nas świetna okazja nie tylko do zabaw kulinarnych, ale i integracji.

Prowadzące były pod wrażeniem wielkiego zaangażowania uczestników, którzy wkładali w pracę dużo serca. Najpierw musieli uformować ciasto, rozwałkować je i przy pomocy noża i plastikowych foremek przygotować pączki i chrusty do smażenia. Potem wystarczyło posypać je cukrem pudrem i nadziać dżemem.

Zdecydowałam się na pączki serowe, bo są równie smaczne, jak tradycyjne, ale ich zrobienie dzięki pomięciu wyrastania ciasta jest dużo szybsze – twierdzi animatorka z Kruklina Magda Zaniewska. – Przyszło tyle osób, że nie nadążałyśmy ze smażeniem, ale świadczy to tylko o dużej popularności zajęć kulinarnych.

W degustacji wziął udział także wójt Marek Jasudowicz, który był pod wrażeniem pracy pań oraz doskonałego smaku ich słodkich wytworów. Nikt nie oglądał się na kalorie, które trzeba będzie jakoś spalić, tłusty czwartek jest przecież tylko raz w roku.

Przed południem świetlicą w Antonowie zawładnęli seniorzy, po południu stawiły się tam zaś dzieci wraz z rodzicami. Prowadzące warsztaty Małgorzata Futera i Alicja Olszewska szybko starały się im wpoić technikę przygotowywania chrustów, którymi zajadali się po skończeniu pracy i sprzątnięciu swych stanowisk. Smakowite faworki smażone na głębokim oleju pewnie będą chcieli teraz robić i w domowych pieleszach.

AUTORSKI PRZEPIS NA DOMOWE PĄCZKI:
* 2 szklanki pełnotłustego sera

* 4 jajka
* 8 łyżek cukru
* 24 łyżki mąki pszennej
* szczypta soli
* 1 łyżeczka soli oczyszczonej
* olej do smażenia
* cukier puder
* dżem

Waldemar Albowicz/GOKIR Wilkasy

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze