Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

0

W miniony piątek, 7 kwietnia policjanci z giżyckiej drogówki na drogach całego powiatu prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Ich adresatami byli piesi i rowerzyści, którzy tak samo jak kierowcy pojazdów samochodowych są uczestnikami ruchu drogowego i powinni stosować się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Napotkanym pieszym mundurowi przypominali o obowiązku korzystania w z przejść dla pieszych, poruszaniu się lewa stroną drogi w przypadku braku chodnika i używaniu odblasków po zapadnięciu zmroku poza terenem zabudowanym. Baczną uwagę zwracali też na kierowców jeżdżących w rejonach przejść dla pieszych.

W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili łącznie 25 wykroczeń. Spośród nich 11 wykroczeń popełnili piesi, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym. Za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatem. W przypadku kierowców ujawniono 14 wykroczeń, na których funkcjonariusze również nałożyli mandat karny. 1 kierowcy zatrzymano dowód rejestracyjny, w 2 przypadkach kierowcy stracili uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości więcej niż o 50 km/h w terenie zabudowanym.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach – na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze