21 grudnia w Giżycku i 22 grudnia w Wydminach przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku, przy współpracy i udziale Gminy Miejskiej Giżycko, Gminy Wydminy, Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku przeprowadzili akcję informacyjną dotyczącą prawidłowego zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja miała na celu propagowanie odpowiednich zachowań na przejściach dla pieszych oraz poruszania się po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały promocyjne w postaci plakatów, ulotek i elementów odblaskowych. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

W latach 2020-2022 Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku zrealizował 13 zadań (poprawiając bezpieczeństwo na 20 przejściach dla pieszych) o łącznej kwocie ponad 2,5 mln złotych.

Źródło, fot.: Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze