96 osób na Warmii i Mazurach otrzymuje co miesiąc świadczenie honorowe

0

Osoby, które ukończyły 100 lat, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, które od 1 marca br. wynosi 6246,13 zł. W województwie warmińsko-mazurskim oba oddziały ZUS wypłacają 96 świadczeń honorowych (oddział w Elblągu-24 a oddział w Olsztynie-72).

Najstarsza osoba w naszym województwie to kobieta mająca 107 lat i mieszkająca w Bartoszycach. Najstarszy mężczyzna ma 105 lat i pochodzi z Elbląga. Wśród warmińsko-mazurskich stulatków dominują Panie i jest ich aż 85 a Panów jest tylko 11. W całym kraju jest 1940 osób, które otrzymują świadczenie honorowe.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – mówi Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują je w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 r., świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej – albowiem nie jest ono waloryzowane – dodaje rzeczniczka.

Oprócz ZUS-u świadczenie honorowe wypłaca również KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

(Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze