fot. MON

3 lipca w Nowym Dworze Mazowieckim pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło 128 żołnierzy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w 2. Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym oraz w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W całej Polsce w tym dniu przysięgę złożyło blisko 700 ochotników.

Do końca roku zostanie zorganizowanych jeszcze 6 terminów szkoleń dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Następne szkolenie rozpocznie się w poniedziałek – 4 lipca. MON i Wojsko Polskie, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym roku jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników. Do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wpłynęło już 8000 tysięcy wniosków o szkolenie.

W trakcie uroczystości w Nowym Dworze Mazowieckim wicepremier podziękował wszystkim, którzy zdecydowali się na szkolenie wojskowe i dziś składali w całej Polsce przysięgę wojskową. Słowa podziękowania skierował także rodzinom żołnierzy, za wsparcie jakiego w czasie szkolenia udzielali swoim bliskim.

Bardzo dziękuję tym, którzy dziś złożyli przysięgę. Wszyscy wyróżnieni, których pytałem dziś mówili, że zostają w Wojsku Polskim. Wiem, że 70% żołnierzy w skali całej Polski, którzy dziś składają przysięgę zostaną w Wojsku Polskim. To bardzo ważny i mocny sygnał jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Te 30% żołnierzy, którzy zdecydowali, że nie będą wiązać przyszłości dziś z Wojskiem Polskim tez jest ważne dla obronności naszej Ojczyzny, bo są to osoby przeszkolone – podkreślił wicepremier M. Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MON ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa m. in. te, które obserwujemy na całej wschodniej flance NATO Wojsko Polskie musi być liczne i uzbrojone w nowoczesną broń. Mówiąc o wyposażeniu w nowoczesny sprzęt wicepremier przypomniał o dostawach sprzętu, który już wkrótce trafi do jednostek, w tym m. in. o pierwszych bateriach Patriot, dronach uderzeniowych – Bayraktar czy 32 śmigłowcach zakupionych w Świdniku.

Wojsko Polskie musi być liczne i uzbrojone w nowoczesną broń. Musi być także silnie osadzone w strukturach NATO. Te trzy zadania realizujemy konsekwentnie, w odróżnieniu od tych, którzy rządzili Polską do 2015 roku. My nie likwidujemy jednostek wojskowych. Wręcz przeciwnie – my tworzymy nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko. (…) Tworzymy spójny system bezpieczeństwa – podkreślił minister M. Błaszczak.

Wśród priorytetów MON jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt i zwiększenie liczebności armii. Trwałe mechanizmy do wzrostu liczby żołnierzy zapewnia Ustawa o obronie ojczyzny (uproszczenie procesu rekrutacji, nowe rodzaje służby wojskowej, etc.). Na mocy jej zapisów zwiększa się finansowanie wojska. Celem jest zwiększenie liczebne Sił Zbrojnych RP do 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy OT i zbudowanie nowych związków taktycznych w szczególności na wschodzie Polski.

(MON)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze