7-latek sam pływał na skuterze wodnym. Ojciec chciał go „tylko nauczyć”

3

W niedzielę (16 lipca) po godzinie 13:00 policyjni wodniacy dostali zgłoszenie, że po Jeziorze Tałty na skuterze wodnym pływa około 5-letnie dziecko bez opieki osoby dorosłej. Funkcjonariusze od razu popłynęli we wskazane miejsce, gdzie faktycznie zastali dziecko, które samo płynęło na skuterze wodnym.

Policjanci ustalili, że chłopiec ma 7 lat i oczywiście nie posiada uprawnień do poruszania się taką jednostką pływającą. Na szczęście chłopiec miał na sobie kamizelkę ratunkową. W trakcie interwencji do policjantów dopłynął 46-letni ojciec dziecka. Mieszkaniec Białegostoku tłumaczył się, że chciał „tylko nauczyć” syna poruszać się na skuterze wodnym i nie wiedział, że 7-latek sam nie może nim pływać.

Z przeprowadzonej interwencji policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która zostanie przekazana do właściwego miejscowo sądu rodzinnego, który zbierze wywiad na temat rodziny.

Nieodpowiedzialnemu ojcu grozi również kara, gdyż jego lekkomyślne zachowanie może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 105 § 1 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem, każdy, kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej, dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub wykroczenie, wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany – informują policjanci. 

Aby zgodnie z przepisami móc pływać na skuterze wodnym, konieczne jest posiadanie uprawnień, jakimi jest patent sternika motorowodnego. Można go uzyskać już od 14 roku życia, a jego zdobycie wiąże się z koniecznością zdania egzaminu. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Powodem takiego rozwiązania są warunki techniczne pojazdu, moc, ale też specyfika sterowania zależna od pracy silników. Na wodach obowiązują także określone przepisy ruchu wodnego, których nie należy lekceważyć.

(Źródło: KWP Olsztyn) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Takitam

Tłumaczenie dobre więc obyło się bez mandatu. Sąd pogrozi palcem. I po sprawie. Teraz tatuś będzie uczył synka jazdy samochodem….

Miglanc.

No i o .

Heniek

I bardzo dobrze oby bezpiecznie ciężkie dzieciństwo często objawia się dorosłym bólem dupy o to że ktoś dobrze się bawi