33 członków zorganizowanej grupy przestępczej stanie przed sądem

0

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą.

W skład nielegalnego zespołu wchodziło 27 mężczyzn w wieku 33-66 lat oraz 6 kobiet w wieku 28-80 lat. To mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, podlaskiego oraz Ormianin i Ukrainiec.

Każdy z nich miał swoją rolę w grupie przestępczej. Jedni organizowali zakup tytoniu i papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Kolejni przewozili, pilotowali dostawy, przechowywali nielegalny towar. Pozostali przetwarzali i zajmowali się dalszą dystrybucją wyrobów tytoniowych. Oczywiście nad wszystkim czuwał 37-letni mieszkaniec powiatu wałeckiego, który usłyszał zarzuty, m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą- informuje rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz

Członkowie nielegalnego procederu sprowadzali tytoń z Czech oraz z południa Polski, przewozili go do województwa zachodniopomorskiego i tam zajmowali się dalszą produkcją i sprzedażą. Ponadto grupa pozyskiwała papierosy przemycone z Białorusi oraz wytwarzała własne nielegalne wyroby tytoniowe i wprowadzała je do obrotu.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w 2020 roku. Wówczas na gorącym uczynku wpadł organizator. Kolejne zatrzymania były w 2021 roku. Łącznie w nielegalny biznes zamieszanych było 33 osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Ponadto każdy z nich popełnił przestępstwa karno-skarbowe. Jedni usłyszeli zarzuty sprowadzania, przewożenia, przetwarzania i sprzedaży wyrobów akcyzowych, czym narazili Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł, kolejni 20 mln zł, 10 mln zł, a jeszcze inni setki tysięcy złotych.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG od początku śledztwa (grudzień 2018 r.) na poczet przyszłych kar zabezpieczyli środki pieniężne w kwocie 3,6 mln zł oraz samochody osobowe i ciągniki rolnicze o wartości ponad 600 tys. zł. Ujawnili nielegalne papierosy i susz tytoniowy o wartości ponad 5,6 mln zł.

Przed sądem stanie 33 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkim grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a liderowi nawet 10 lat.

(źródło: WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze