300 cudzoziemców pracowało „na czarno”

2
fot. WMOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca września kontrolą objęli ponad 3 000 obcokrajowców. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że ponad 300 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 54%. Na drugim miejscu znaleźli się Gruzini -16%, na trzecim Białorusini – 14%. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży budowlanej – 22%, agencji pośrednictwa pracy – 18%. Natomiast w usługach i turystyce zatrudnionych nielegalnie było – po 13%, w gastronomii – 12%, a w transporcie i w zakładach produkcyjnych – po 9%.

W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 33%, mrągowskim – 13%, ełckim – 9%, ostródzkim – 8% . W kętrzyńskim i giżyckim – po 6%, bartoszyckim – 4%, a w węgorzewskim, piskim, gołdapskim i iławskim – po 3%.

Od początku roku do 30 września sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym pracodawcom grzywny na kwotę ponad 124 tys. zł.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Przejazdem

Moze cos tak o miejscowych nierobach i im podobnych obibokach ktos cos nagryzmoli?

Xyz

I to taki interesujący temat?