28-lecie działalności Straży Granicznej na Warmii i Mazurach

0

Z okazji 28. rocznicy powołania Straży Granicznej, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty zorganizowali wystawę oraz konferencję poświęconą formacji.

W spotkaniu, które odbyło się 10 maja w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych, władz wojewódzkich oraz samorządowych, delegacje służb mundurowych, a także młodzież szkolna i duchowieństwo.

W imieniu Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Zastępca Komendanta W-MOSG płk SG Zbigniew Klimczyk podziękował za zorganizowanie przedsięwzięcia i przedstawienie historii formacji, aż do czasów współczesnych.

Straż Graniczna jest służbą, która kontynuuje tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza, utworzonego w 1924 roku, do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. Dzieje formacji przybliżył uczestnikom historyk Delegatury IPN w Olsztynie, Pan Sebastian Nowakowski. Głos zabrał również Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie płk SG Adam Pacuk, który przedstawił rolę i zadania Straży Granicznej. Zgromadzeni mogli zobaczyć wystawę poświęconą formacji KOP, a zaproszona na uroczystość młodzież zapoznała się z procedurą naboru do służby w Straży Granicznej. Zaprezentowano nowoczesny sprzęt do ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli film o codziennej służbie funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze